Anasayfa >

Bölgeler >

Trabzona "Tünel Akvaryum" Geliyor

Trabzona "Tünel Akvaryum" Geliyor

21 Kasım 2016 Pazartesi, 11:21:46
Trabzona Tünel Akvaryum Geliyor
Doğal güzellikeri ve kültürel zenginlikeri ile turitlerin ilgi odağı olan Trabzon’da Tünel Akvaryum planlanıyor. Proje ile bölgenin turizm potansiyelinin artırılması hedefleniyor...

Son yıllarda turistlerin ilgi odağı haline gelen Trabzon’u ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Doğal güzellikleri, tarihi, kültürel değerleri ve sunduğu sportif aktivite alanlarıyla dikkat çeken Trabzon’da turizmde farklı alternatif oluşturmaya yönelik iki vadi arasına “Tünel Akvaryum” yapılacak.


Trabzon Tünel Akvaryum projesi tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında kurulacak. Proje ile hem deniz canlılarının tanıtılması hem de bölgenin turizm potansiyelinin artırılması hedefleniyor.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  "Tünel Akvaryum, Trabzonu daha iyi, güzel ve yaşanılabilir hale getirebilecek projeleri düşünürken aklımıza geldi. Deniz kenti olmamıza rağmen deniz canlıları hakkında fazla bir bilgimiz yok. Birkaç balık türü dışında maalesef hiçbir deniz canlısını tanımıyoruz. Projemiz deniz canlılarının tünel akvaryumlarda sergilendiği güzel bir çalışma olacak." diye konuştu.


Tünelin açılacağı alanın arkeolojik açıdan önemli olduğunu vurgulayan Genç, "Projemizin etüt ve jeolojik incelemeleri tamamlandı ve uygunluk raporu geldi. İnşallah bundan sonraki etabına geçip projeyi kısa sürede şehrimize kazandırmayı düşünüyoruz. Şu an alan mülkiyeti konusu var. Toplu Konut İdaremizle görüşeceğiz ama projenin en önemli kısmı geçti. Etüt çalışmaları sırasında karşımıza olumsuz bir rapor çıksaydı, projenin bundan sonraki kısmı tamamen iflas olacaktı. Bundan sonraki süreçte Sayın Bakanımızın da destekleriyle Toplu Konut İdaremizle görüşmelere başlayacağız. Projemizin inşallah ihale ve yapım aşamasını bundan sonraki sürece taşıyacağız."dedi.


Yapım konusunda değişik modellerin olduğunu ve buna henüz karar vermediklerini belirten Genç, “ Şu an TOKİ ile mülkiyet konusunu halledip sonrasında tüneli açtıktan sonra diğer kısma geçmek istiyoruz. Maliyet cetvelleri o nedenle henüz çıkarılmadı ama maliyet konusunda sıkıntımız yok." diye konuştu.


Trabzonda bir turizm aksı düşündüklerini belirten Genç, projenin şehrin turizmine katkı sağlayarak, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret mekanlarını artıracağını ve bu sayede de bölgeye gelir sağlanacağını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER