Anasayfa >

Bölgeler >

Cunda Köprüsü’nde Maliyet Arttı

Cunda Köprüsü’nde Maliyet Arttı

17 Kasım 2016 Perşembe, 11:52:20
Cunda Köprüsü’nde Maliyet Arttı
Ayvalık ile Cunda adasını birbirine bağlayacak olan Cunda Köprüsü’nde fore kazık sayısı çürük çıkması nedeni ile 73’den 350’ye çıkarıldı. Maliyet de 10 milyondan 15 milyon TL’ye çıktı…

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ile Cunda Adası’nı birbirine bağlayacak olan Cunda Köprüsü’nde maliyet arttı. 300 metre uzunluğundaki köprü 73 fore kazık üzerine kurulacakken zeminin çürük olması nedeni ile 350 fore kazık oldu. Paralel olarak da maliyet arttı. 10 milyon TL maliyet 15 milyon TL’ye çıktı.


Zemin doldurularak yapılan ve iç denizdeki sirkülasyonu kesmesi nedeniyle Ayvalık Körfezi'nde kirliliğe yol açan mevcut köprünün yerine yenisinin yapılması için ilk harç, 2016 yaz aylarında atıldı.


Anket sonucu “Cunda Taş Eksen” şeklinde yapılmasına karar verilen köprü, 2 adet 25 metre ve 2 adet 30 metre olmak üzere, arasından tekne geçebilecek şekilde 4 açıklıklı betonarme kemer köprü şeklinde tasarlanıyor.


Toplam genişliği 20 metre olacak, 3,30 metre genişliğinde 2 yürüyüş yolu ve 2 metre genişliğinde bisiklet yolunun bulunacağı Cunda Köprüsü, tamamlandığında alt kısmındaki 600 metrelik koridorda dip taraması yapılarak, deniz dibi temizlenecek ve derinleştirilecek. Altından teknelerin geçebileceği köprü sayesinde denizdeki sirkülasyon sağlanacak, bölge halkı ve Kuzey Ege'nin turizm merkezini tercih eden tatilciler kötü kokudan, kirlilikten kurtulacak.


BÖLGEYİ TURİZMDE DÜNYA MARKASI YAPACAK
Cunda Köprüsü’nün bölgeyi turizmde dünya markası yapma yolundaki çalışmalardan en önemli adımlarından biri olduğuna dikkat çeken Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, köprü kemerlerinin su kotundan 6 metre yükseklikte olacağını belirterek "Ayvalık'tan çıkmak isteyen 6 metre yüksekliğinde bir yat geçebilecek. Bizim vizyon projelerimizden olan taş köprü, bölgeye ayrı bir değer katacak. Bölgenin turizm değerini yükseltmiş olacağız" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER