Anasayfa >

Bölgeler >

Cizre Barajı ve Hes Projesinde İmzalar Atıldı

Cizre Barajı ve Hes Projesinde İmzalar Atıldı

09 Kasım 2016 Çarşamba, 13:39:52
Cizre Barajı ve Hes Projesinde İmzalar Atıldı
Cizre Barajı ve Hes projesinde sözleşmeler imzalandı. Projenin 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor…

Cizre Barajı ve HES projesinin sözleşmesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından imzalandı.

Sulama, enerji ve içme suyu amacıyla inşa edilecek olan Cizre Barajı ve Hes projelerinin 1 yıl içinde projesinin tamamlanması ve akabinde başlayacak inşaat çalışmalarıyla da 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.


ARAZİLERİN DEĞERİNİ 10 KAT ARTIRACAK
40 metre yüksekliğinde ve 381 milyon metreküp su depolama hacminde inşa edilecek Cizre Barajı sulama projesi ile  sulanan alanlarda yılda 3 çeşit ürün alma imkanı sağlanacak ve buna bağlı olarak da bölge arazilerinin değeri yaklaşık 10 kat artacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajın Şırnaklı vatandaşların refah seviyesini artıracağını ve dolayısı ile ilin kalkınmasını hızlandıracağını açıkladı.

Eroğlu, Bu baraj Cizre ve İdil ovaları ile Nusaybin depolaması sulama sahasındaki 662 bin 180 dekar araziyi sulayacak. Bu arazilerin 618 bin 180 dekarı ise Şırnak sınırları içinde yer alıyor." bilgisini verdi.


Sulamaya açılacak arazilerle bölgedeki çiftçilere yıllık 362 milyon lira zirai gelir artışı sağlanacağına dikkati çeken Bakan Eroğlu, ayrıca baraj ile Cizre ilçesinin yıllık yaklaşık 35 milyon metreküplük içme suyu ihtiyacının da karşılanacağını belirtti.
Cizre Barajı ve HES projesinin çok amaçlı bir proje olduğunu ifade eden Veysel Eroğlu, baraj ile yıllık 1 milyar 208 milyon kilovatsaat enerji üretilmesinin planlandığını, bu sayede barajın milli ekonomiye yıllık 120 milyon lira enerji faydası olacağını da kaydetti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER