Anasayfa >

Bölgeler >

Ankara Yeni Garı 29 Ekim’de Açılıyor

Ankara Yeni Garı 29 Ekim’de Açılıyor

27 Ekim 2016 Perşembe, 11:56:08
Ankara Yeni Garı 29 Ekim’de Açılıyor
Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı 29 Ekim’de hizmete girmeye hazırlanıyor…

Ankara yeni garına kavuşmak için gün sayıyor. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı 29 Ekim Cumartesi günü saat 15:00’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile  hizmete girecek.


TCDD tarafından ilk defa yap işlet devret modeli ile inşa edilen Ankara yeni garı, işletmecisi tarafından işletildikten sonra 2036’da TCDD’ye devredilecek.


METROYLA BAĞLANTILI OLACAK
Ankara YHT Garı, Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrolarıyla bağlantılı olacak. Mevcut Ankara Garı'na dokunulmadan inşa edilen yeni gar, 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Garı İşletmesi (ATG) tarafından işletilecek ve 2036 yılında TCDD’ye devredilecek.


GÜNDE 50 BİN YOLCUYA HİZMET VERECEK
Günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nda Günlük 50 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek kapasiteye sahip projede, aynı anda 12 YHT setinin yanaşabileceği 3 peron ve 6 demiryolu hattı bulunuyor.
Ankara YHT Garı, 194 bin 460 metrekare kapalı alan ile bodrum ve zemin katlar dahil toplam 8 kattan oluşuyor.


235 MİLYON DOLARLIK PROJESİ
Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılan Ankara YHT Garı, sadece bir ulaşım istasyonu olarak değil, alışveriş, konaklama, toplantı merkezi ve şehrin en orta yerinde bulunan buluşma noktası olarak planlandı.


235 milyon dolar yatırım bedeline sahip Ankara YHT Garı'nın 134 otel odası, 12 kiralanabilir ofisi ve 217 kiralanabilir ticari alanı bulunuyor.


Ulaşım hizmetlerine yönelik birimlerin yanı sıra bin 850'si kapalı, 60'ı açık olmak üzere toplam bin 910 araçlık otopark hizmetinin verileceği Ankara YHT Garı’nda, ticari alanlar, kafe-restoran, iş ofisleri, çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleri ile otel gibi sosyal ve kültürel donatılar yer alıyor.

DÜNYADA SEKİZİNCİ
Türkiye’de, 2003'ten itibaren sağlanan yatırım ödenekleriyle hayata geçirilen projelerin başında 2009'da hizmete başlayan Ankara merkezli çekirdek yüksek hızlı tren projeleri geliyor. 2009'da Ankara-Eskişehir, 2011'de Ankara-Konya, 2013'te Konya-Eskişehir ve 2014'te Ankara-İstanbul ile Konya-İstanbul arasında YHT işletmeciliği yapmaya başlayan Türkiye, dünyada sekizinci, Avrupa’da altıncı yüksek hızlı trenişletmecisi ülke konumunda bulunuyor. Bunların yanı sıra Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir YHT hatları ile Bursa-Bilecik hızlı tren hatlarının inşa çalışmaları devam ediyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER