Anasayfa >

Bölgeler >

Kanal Edirne Projesinde Son Durum

Kanal Edirne Projesinde Son Durum

06 Ekim 2016 Perşembe, 14:53:40
Kanal Edirne Projesinde Son Durum
Toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olan Kanal Edirne projesinin 4 bin 500 metresi tamamlandı…

Kanal Edirne projesi tüm hızıyla devam ediyor. Edirne’de taşkınlara son verecek olan 7 bin 800 metre uzunluğundaki projenin 4 bin 500 metresi tamamlandı.


Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı (Kanal Edirne) projesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçiriliyor.


Yapımına 27 Kasım 2015’te başlanan Kanal Edirne projesi 60 metre taban genişliğinde, 3 metre yükseklikte ve 7 bin 800 metre uzunluğunda inşa ediliyor.


Kanal Edirne projesinde 1,5 milyon metreküp taşımalı kazı yapılacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kanal Edirne projesinin Türkiye-Yunanistan sınırını çizerek akan Meriç Nehri'nin, Edirne merkezinde meydana getirdiği taşkın zararlarını önlemek maksadıyla geliştirildiğini söyledi.

Bugün itibarıyla kanalın 4 bin 500 metrelik kısmının tamamlandığının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Yapılacak 1,5 milyon metreküplük kazının ise 737 bin metrekünü bitirdik. Günlük ortalama 4 bin metreküp kazı yapılan kanal tamamlandığında saniyede 773 metreküp debiyi taşıma kapasitesine sahip olacak" diye konuştu.
Kanal üzerine ayrıca 6 adet köprü inşa edileceğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, Edirne’deki taşkınları önlemek için Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Veysel Eroğlu, "Proje ile Karaağaç mevkiini koruyacağız ve aynı zamanda Meriç Nehri'ne gelebilecek yüksek debideki suyun bir kısmını tahliye kanalına aktaracağız. Böylelikle meydana gelebilecek büyük bir taşkında sigorta görevi üstlenecek olan Kanal Edirne'ye belli bir aşamadan sonra suyun fazla olan kısmı aktarılacak ve Meriç Nehri'nden geçecek büyük debilerin tahliyesine katkı sağlayacak" ifadelerini kaydetti.

Meriç Nehri'nin diğer bölgelerinde de ıslah çalışmalarının devam ettiğini, birçok projenin ise tamamlandığını vurgulayan Bakan Eroğlu, "Ayrıca nehir üzerindeki tarihi köprüler zamanla biriken kumlardan temizleniyor ve eski muhteşem görüntüsüne kavuşturuluyor. İnşallah Meriç bundan sonra taşkın değil, bereket getirecek" diyerek sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER