Anasayfa >

Bölgeler >

Yeni Aşti Nereye Yapılacak Belli Oldu

Yeni Aşti Nereye Yapılacak Belli Oldu

21 Eylül 2016 Çarşamba, 17:40:12
Yeni Aşti Nereye Yapılacak Belli Oldu
Yeni Aşti’nin adresi belli oldu. Aşti, NATO Yolu ve Çevre Yolu'nun kesiştiği noktadaki 100 bin metrekarelik alana yapılacak…

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nin  (AŞTİ) yeni adresi belli oldu.  Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen yeni otobüs terminali, NATO Yolu ve Çevre Yolu'nun kesiştiği noktada, eski Mamak çöplüğünün yanında bulunan 100 bin metrekarelik alana inşa edilecek.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yeni  Ankara  Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) ile birlikte Eskişehir Yolu, Konya Yolu, Samsun Yolu, Anadolu Bulvarı-İstanbul Çevre Yolu ile kesişimi ve Sincan-Ayaş Yolu kesişiminde yapılacak 5 cep terminalinin de hizmet vereceğini bildirdi.

ŞEHİR DIŞINA TAŞINIYOR

Yeni AŞTİ'yi şehir dışına taşıdıklarını ve bunun için de gerekli yerin hazırlandığını belirten Gökçek, "NATO Yolu ve otobanın bulunduğu, eski Mamak çöplüğünün yanındaki 100 bin metrekarelik arsayı, 2 yıl içinde Ankara otobüs terminali yapılması şartıyla, bir konsorsiyuma ihale ettik." ifadesini kullandı.

İhalesi tamamlanan yeni Ankara Otogarı projesinin hazırlanmakta olduğunu belirten Gökçek, bir süre sonra saha çalışmalarına da başlayacaklarını belirtti.


ULUS ESNAFI AŞTİ’YE TAŞINACAK
AŞTİ’nin dönüşüm sonrası büyük bir AVM gibi çalışacağını ifade eden Gökçek, Aşti’nin mevcut yapısının büyük bir çarşıya dönüştürüleceğini söyledi.


Gökçek; “Ulus Tarihi Kent Merkezi düzenlemesiyle binaları yıkarak Ankara'ya bir meydan kazandıracağız. Ulus esnafını da şimdiki AŞTİ'ye taşıyacağız. AŞTİ, dönüşümden sonra büyük bir AVM gibi çalışacak ve Ulus esnafına hizmet verecek."dedi.

İhale şartnamesine göre yeni otobüs terminalinde, yolcu bekleme salonları, yazıhaneler, tuvalet ve banyolar, büfeler, banka şubeleri, dükkanlar, mescitler, emanet bürosu gibi yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak gerekli alanların yanı sıra otobüs bakım servisleri, otobüs bekleme park alanı, benzinlik, lastikçi, otobüs galerisi gibi firmalar için düşünülen alanlar da bulunacak.

Yolculara kafeterya, lokanta, bay-bayan kuaför salonu, lostra köşesi gibi alanlarıyla da hizmet verecek yeni terminalde, depolama alanları, firma depoları, kargo, teknik bölümler, kamera izleme odası, sığınak, polis karakolu, güvenlik ofisleri, idari bürolar, PTT, haberleşme GSM büroları, eczane, tıp merkezi, banka ve finans kurumları, otel, havaalanı transfer yazıhaneleri, genel otopark, kısa süreli bekleme otoparkı, dolmuş, halk otobüsü ve taksiler için depolama alanı, 153 Mavi Masa birimi gibi hizmet alanları ve yapılar da yer alacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER