Anasayfa >

Bölgeler >

Mersin Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı toplantısı!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı toplantısı!

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 11:33:16
Mersin Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı toplantısı!
Mersin Şehirlerarası Otobüs Terminali İşletmeciliği (MEŞTİ) işletmecisi, Şimşek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halit Şimşek, Mersin otogarında yeni bir kriz çıkartmak için CHP'li meclis üyelerinin ellerinden geleni yaptığını ileri sürerek, rüşvet iddialarında bulundu...

Mersin Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısı ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı. Meclis toplantısının ikinci birleşiminde, komisyon raporlarına ait 45 madde görüşülürken, idare tekliflerine ait 3 madde meclis gündemine taşındı.


Mecliste, Mersin'de yaşayan vatandaşların hem daha kaliteli hem de daha ucuz ekmek alabilmeleri için Halk Ekmek Fabrikası'nın Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmesi ile ilgili madde görüşüldü. Ekmek Fabrikası'nın çalışır durumda olmadığını ve makinelerin eski olduğunu belirten Başkan Kocamaz, "Fabrikanın tadilatı ile ilgili çok yüksek bir bedel gerekiyor. Vatandaşa kaliteli ve ucuz ekmek vermek için iki yol var. Bunlardan birincisi şirketler aracılığıyla ekmekleri yaptırıp vatandaşa sunmak, ikincisiyse bir işletme kurup maliyet fiyatına satmak. Burada nasıl bir yöntem uygulayacağımız belli değil. Gerekirse büfe sayısını arttırarak vatandaşa ucuz ve kaliteli ekmek vermek istiyoruz. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak zarar etsek bile vatandaşın menfaati için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.


Mersin'in en büyük sıkıntılarından birinin 1/5000'e uygun olmayacak şekilde 1/1000'lik imar değişiklikleri olduğuna vurgu yapan Başkan Kocamaz, "Mersin'i şöyle bir dolaşın, siluetinin ne rezil bir duruma geldiğini görürsünüz. 5 katlı binanın yanında 8 katlı, 10 katlı binaları görmek mümkün. Bir şehirde düzenleme yapılacaksa şehrin siluetinin bozulmaması gerekir. Maalesef Mersin'de bu tarz şeyler çok yapılmış. Karmaşa, kargaşa bitmemiş. Biz yapılan hataları bir daha tekrarlatmayacağız. Şehrimizin kimliğinin bozulmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.


İSTİFA EDEN MECLİS ÜYESİNİN YERİNE SEÇİM YAPILDI
Bu arada Meclis Toplantısında, birimlerden gelen konuların görüşülmesi esnasında, adı rüşvet iddialarına karıştığı için geçen hafta meclis üyeliğinden istifa eden Kıyas Uslu'nun komisyonlardaki görevlerine başka üyelerin seçimi yapıldı.


OTOGAR TARTIŞMALARI
Öte yandan mecliste otogarın satışı ve kira düzenlemesi ile ilgili gündem maddesinin eylül ayına ertelenmesi tansiyonu yükseltti. Özellikle otogar ihalesinin Şubat ayında yapılmasına rağmen, esnafın yüksek kira bedellerini protesto ederek ancak nisan ayında otogarda hizmet vermeye başlaması nedeniyle kira ödemelerinin de nisandan itibaren yapılmasına ilişkin teklifin, meclisten çıkması için yapılan görüşmelerin sonuç vermemesi protestoya neden oldu.


Kira ödemelerinin nisan ayından başlaması ile ilgili öneriye MHP ve HDP'nin desteklediği, AK Parti'nin çekimser kaldığı ve CHP'nin ise kabul etmediği öne sürülürken, meclis sona ererken söz alan otogar işleticisi Şimşekler Grup Başkanı Halit Şimşek, taleplerinin destek bulmamasına tepki gösterdi. Şimşek, Mersin Otogarı'nda yeni bir kriz çıkartmak için CHP'li meclis üyelerinin ellerinden geleni yaptığını iddia etti.


"SORUMLUSU CHP'Lİ MECLİS ÜYELERİDİR"
Otogar sorunu çözülmediği takdirde, Mersin Otogarı'nın işletilemez bir hale geleceğini ve bu durumun sorumlularının Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile CHP'li meclis üyelerinin olduğunu ifade eden Şimşek, "Amaçları benim otogarı kira almadan boşaltmam. Herkes oradan buradan yolcu alsın, ortalık karışsın, halkın huzuru bozulsun. Hedefleri de bu kaosu Burhanettin Kocamaz'ın üzerine atmak, tamamen oy kaygısı yani. Ben MHP'li değilim ama MHP bu şehri düşünüyor. Bu şehri perişan eden CHP'dir. Burhanettin Kocamaz ve MHP bu konuda elinden geleni yapmıştır. Bu olayın Başkan Kocamaz'la hiçbir ilgisi yoktur" dedi.
Otogarda çıkabilecek herhangi bir krizde halkın mağdur olmasının CHP'li meclis üyelerinin umurunda bile olmadığını savunan Şimşek, "Sırf oy kaygısı yüzünden MHP'yi karalıyorlar, halk bu oyuna gelmesin. Otogar bir hizmet yeridir, bu hizmeti engelleyenlere soruyorum; bu halk nasıl sokak arasından otobüslere binecek? Daha fazla Özgecanlar mı vereceğiz? Ortalığı karıştırmak yerine halkın mağdur olmaması için CHP doğru siyaset yapmalı" şeklinde konuştu. Şimşek, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ı da eleştirerek, rant ve rüşvet iddialarında bulundu.


SİNAN KOÇ CHP'DEN İSTİFA ETTİ
Bu arada Mersin Otogarı'nda otobüs işletmeciliği yapan, aynı zamanda CHP'den belediye başkan adayı da olan iş adamı Sinan Koç da yaptığı yazı açıklama ile partisinden istifa ettiğini duyurdu. Mersin'de 20 yılı aşkın süredir Cumhuriyet Halk Partisi'nde siyaset yaptığı hatırlatan Koç, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Basiretsiz bir il başkanının, meclis üyelerinin ve yönetim kadrosunun olduğu CHP'de 20 yılı aşkın süredir verdiğim emeğe karşın, üzülerek partimden istifa ediyorum. Bir senedir kangrene dönüşmüş otogar konusunda çözüm yerine sürekli sorun ürettiler. Sadece otogar değil, kentin diğer sorunlarında da yok sayan bir anlayışla siyaset yapmaya çalışıyorlar. CHP yönetiminin tavrı ne yazık ki, çözüm üreten bir tavır değil, aksine kaosu derinleştiren bir tavırdır."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER