Anasayfa >

Bölgeler >

Bilecik'te korsan emlakçı uyarısı!

Bilecik'te korsan emlakçı uyarısı!

21 Temmuz 2015 Salı, 11:08:45
Bilecikte korsan emlakçı uyarısı!
Bilecik'te son yıllarda gelişen emlakçılık sektöründe yakıt dışı çalışanların sayısının arttığı, bunlarla mücadele edilmesi gerektiği belirtildi...

Yıllardır emlakçılık mesleği ile uğraşan İsmet Konaş, emlak sektöründeki gelişmeye bağlı olarak kayıt dışı çalışan emlakçı sayısının da arttığını vurguladı. Konaş, kayıt altında olmadan emlak işiyle uğraşanlarla ilgili sorun yaşadıklarını anlatarak, emlakçılar kanalıyla alım satım yapılması halinde alan ve satanın kaybının olmayacağını belirtti ve korsan emlakçılar konusunda da mücadele edilmesi gerektiğini bildirdi. Vergi kaydı ve oda kaydı olmadan ruhsatsız çalışan emlakçıların itibarsızlaştırılması için vatandaşlardan yardım isteyen İsmet Konaş, "Kayıt dışı çalışan emlakçılara devletin kurumların da kanuni uygulama yapmaları gerekmektedir.

Gayrimenkul sektörünün güvenilir aracı kurumları olan emlakçıların dikkate alınması gerekmektedir. Aksi halde gayrimenkul yatırımlarınızda yanılma payınızın çok yüksek olacağını, maddi kaybınızın olmaması için emlakçı firmalarına güvenmelerini istiyoruz. Hiç emek sarf etmeden emlakçılık yapmaya çalışan birçok insan da emlakçılığı bırakıp, ofisi kapatıp cep telefonu ve internet siteleri üzerinden korsan emlakçılığa başladı" dedi.
Korsan emlakçıların devlete hiç vergi ödemeden, hiçbir kurumsal hizmet üretmeden, sadece renkli fotoğraflarla internet sitelerinden müşteri avına çıktıklarına dikkati çeken Konaş, "Bu yöntemle konut hayali kuran vatandaşların mağdur olması kaçınılmazdı. Çünkü muhatap korsan emlakçının adresi yoktur. Kahve köşelerinde ve kafetaryalarda emlakçılık başlamıştır. Bu işi yapan korsan emlakçı sayısı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Neredeyse her kesimden insanların el altından korsan emlakçılık yaptığı ve bu işlerden büyük rant döndüğü de kuşkusuz inkar edilemez" diye konuştu.


Emlak ofisi açmak için gereken şartları da sıralayan Konaş, açıklamasını söyle sürdürdü;
"Meslek odası kaydı, Vergi Dairesi kaydı, Bağ-Kur kaydı, belediye ruhsatı gerekmektedir. Emlakçılık günümüzde oldukça popüler olan bir meslek. Emlakçı olmayı düşünen gençler liseden sonra iki yıllık emlakçılık bölümü okuyabilirler. Bu şekilde hem bu işi en temelinden öğrenmiş olur, hem de alacakları diploma ile ilerde emlak ofisi açabilirler. Şu an ki mevcut uygulamada emlakçı açabilmek için herhangi bir diploma gerekmemektedir. Yalnız yapılan yasal düzenlemeler ile yakın bir gelecekte bu ortadan kalkacak ve sadece ilgili diploma ve belgelere sahip olanlar emlak ofisi açabilecek işletebilecektir."İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER