Anasayfa >

Bölgeler >

İzmir'deki kent içi toplu ulaşım ihalesi!

İzmir'deki kent içi toplu ulaşım ihalesi!

20 Temmuz 2015 Pazartesi, 14:40:10
İzmirdeki kent içi toplu ulaşım ihalesi!
Ankara 11. İdare Mahkemesi, İzmir'de otobüs, metro, hafif raylı sistem ve deniz ulaşımında kullanılan elektronik ücret toplama sistemi işletimi ihalesinin iptali istemiyle açılan davada yürütmeyi durdurdu.

Daha önce elektronik ücret toplama sistemini işleten Kentkart AŞ tarafından, yenilenen ihaleye ilişkin ESHOT ve Kamu İhale Kurumuna (KİK) yapılan itirazların reddedilmesi üzerine Ankara 11. İdare Mahkemesine dava açıldı.

 

 

 

KİK işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davanın dilekçesinde, ESHOT tarafından yapılan ihaleyi kazanan Kartek AŞ'nin sunduğu "Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi"nin usulüne uygun düzenlenmediği, benzer iş kapsamında bulunmadığı, bayi komisyon oranının yüzde 0,9 olarak belirlenmesinin hukuka aykırı olduğu öne sürüldü.

 

 

 

Dosyayı inceleyen Mahkemenin kararında, Kartek AŞ'nin iş deneyim belgesi olarak sunduğu "Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi"nin, "Akıllı ödeme sistemleriyle bütünleşik kampüs ve şehir kart uygulaması" olduğu, ihale dokümanındaki "Her türlü toplu taşımacılık hizmetleriyle gerçekleştirilen elektronik ücret toplama sistemi hizmeti işletilmesi işleri, benzer iş olarak kabul edilecektir" kuralı uyarınca "benzer iş" kapsamında bulunmadığı belirtildi.

 

 

 

Kararda, "İş deneyim belgesi, ihale dokümanında düzenlenen ihale konusu işle ilgili benzer iş kapsamında bulunmayan, ihale üzerinde bırakılan Kartek AŞ'nin teklifi değerlendirme dışı bırakılması gerekirken itiraz başvurusunun reddedilmiş olmasının hukuka uygun olmadığı" kaydedildi.

 

 

 

Mahkeme bu gerekçelerle ihale sürecinin devamı halinde ileride telafisi güç veya imkansız zararlar doğabileceğine hükmederek yürütmeyi durdurdu.

 

 

 

"İhale sürecinde başa dönmüş olduk

 

Kararı AA muhabirine değerlendiren Kentkart AŞ avukatlarından Bilge Özer, "İhale sürecinde başa dönmüş olduk" dedi.

 

 

 

Mahkemenin, işletmeyi devralan firmanın "Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi" ile ihaleye giremeyeceğine karar verdiğini, bu durumda Kentkart'ın ihalede tek firma kalacağını öne süren Özer, kararın ardından yeni bir ihaleye çıkılabileceğini ya da işletmenin tekrar Kentkart'a verilebileceğini söyledi.

 

 

 

Özer, Anayasa Mahkemesi kararlarına göre ihale sürecinde "Hak ihlali" bulunduğunu ileri sürerek Kentkart'ın ihlal edilen haklarının geri verilmesi gerektiğini savundu.

 

 

 

Belediyenin hatasından kaynaklanan kamu zararının da karşılanması gerektiğini belirten Özer, mahkeme kararının tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde uygulanmasının zorunlu olduğunu sözlerine ekledi. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER