Anasayfa >

Bölgeler >

İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanması!

İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanması!

15 Temmuz 2015 Çarşamba, 17:01:39
İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanması!
"İran'ın uluslararası hukuk kurallarına uyumunun da önemli olacağı bu ortam, Türk iş dünyasına farklı sektörlerde önemli yatırım fırsatları sunacaktır"

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Başkanı Serkan Sevim, İran'a uygulanan uluslararası ekonomik ambargoların kalkmasıyla ilgili, "İran'ın uluslararası hukuk kurallarına uyumunun da önemli olacağı bu ortam, Türk iş dünyasına farklı sektörlerde önemli yatırım fırsatları sunacaktır" ifadelerini kullandı.

 

 

 

GYİAD'dan yapılan açıklamada Sevim, İran'a uygulanan uluslararası ekonomik ambargoların kalkmasıyla birlikte, Türkiye ile İran arasındaki ekonomik ilişkilerde görülebilecek olası değişiklikleri değerlendirdi.

 

 

 

Uluslararası ambargoların kalkması ile birlikte Türkiye ile İran arasındaki ekonomik ilişkilerde önemli değişiklikler olacağını anlatan Sevim, İran'ın uluslararası hukuk kurallarına uyumunun da önemli olacağı bu ortamın Türk iş dünyasına farklı sektörlerde önemli yatırım fırsatları sunacağının altını çizdi.

 

 

 

Türk iş dünyası için İran'da önemli yatırım fırsatları bulunduğuna dikkati çeken Sevim, Türk ve İranlı girişimcilerin hem iki ülke içinde hem de üçüncü ülkelerde ortak iş yapma olanaklarının bulunduğunu da dile getirdi.

 

 

 

Ambargoların kaldırılması ile İran'da yapılacak işlerin öncelik kazanacağını anlatan Sevim, bu ülkede madencilik, turizm ve otelcilik, demir-çelik, kimya, makine, otomotiv, inşaat malzemeleri sanayi, inşaat ve müteahhitlik gibi geleneksel sektörlerde iş fırsatlarının olacağını ifade etti.

 

 

 

Bunlara ek olarak Türkiye'nin genç girişimcileri için İran'da yeni nesil işlerde de fırsatlar olacağına işaret eden Sevim'in açıklamada şu görüşlerine de yer verildi:

 

 

 

"Bilişim, yazılım, dijital işler gibi teknoloji tabanlı işlerin yanı sıra iletişim, lojistik, gayrimenkul geliştirme ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda işler ve ortaklıklar olabileceği düşüncesindeyiz. Ancak bu ortaklıkların hayata geçirilebilmesi için, ambargoların kalkmasının ötesinde, İran'ın da uluslararası hukuk kurallarına uyumu büyük önem taşıyacaktır.

 

 

 

GYİAD olarak, İran'daki girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak üzere, bu alanda faaliyet gösteren çeşitli derneklerle yakın geçmişte ön görüşmeler yaptık. Şu anki olumlu ortam, ileride gerçekleştireceğimiz daha geniş çaplı çalışmaları da hızlandıracaktır." AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER