Anasayfa >

Bölgeler >

Beştepe Millet Camii yoğun ilgi görüyor!

Beştepe Millet Camii yoğun ilgi görüyor!

15 Temmuz 2015 Çarşamba, 15:16:13
Beştepe Millet Camii yoğun ilgi görüyor!
Beştepe Millet Camii özellikle Teravih ve Cuma namazı kılmak isteyen vatandaşların akınına uğruyor.

TOKİ tarafından inşa edilen Beştepe Millet Camii yoğun ilgi görüyor. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen ve 3 bin kişinin namaz kılmasına imkân tanıyan Beştepe Millet Camii özellikle Teravih ve Cuma namazı kılmak isteyen vatandaşların akınına uğruyor. Ankaralıların yanı sıra çevre illerden Başkente gelen vatandaşlar da TOKİ’nin inşa ettiği Camiyi ziyaret ediyor.

 

 

 

 

Selçuklu ve Osmanlı mimarlık tarihinin sentezi Millet Camii’nin açılışı 3 Temmuz 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Millet Cami açılışından bu yana onbinlerce vatandaşın akınına uğradı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada cami ile ilgili önemli bilgiler vermişti.

 

“Kültürümüzün kadim mimari anlayışını yeni bir yorumla ihya etmeyi başardık ”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında; “Bu caminin gerek mimarisi, gerek külliye bütünlüğü içindeki konumuyla hem bölgeye, hem Ankara'ya, hem de ülkemize çok önemli katkılar sağladığına inanıyorum. Bizim medeniyetimizin en önemli maddi unsurları camilerimizdir. İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz yeni bir mühürdür. Bu mühürlerin her biri de coğrafyamızdaki tapu senetlerimizdir. Bir dönem maalesef her alanda olduğu gibi cami inşaatlarında da Allah'ın insanlara bahşettiği en güzel vasıflardan biri olan estetik anlayışını kaybetmiştik. Sadece dört duvardan, sadece toprak ve beton yığınlarından ibaret köyler, kasabalar, şehirlerle birlikte camiler de inşa etmiştik. Hamdolsun, büyük bir mücadele sonunda biz yeniden tarihimizin, kültürümüzün kadim mimari anlayışını, yeni bir sentezle, yeni bir yorumla ihya etmeyi, ayağa kaldırmayı başardık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin, tüm ana ve yardımcı binalarıyla işte bu mimari anlayışın en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum." dedi.

 

Caminin oturumu 5 bin 177 metrekare üzerine

 

Erdoğan, caminin oturumunun 5 bin 177 metrekare olduğunu, bodrum, namaz katı ve mahfil katından oluştuğunu, ana kubbe ve dört yarım kubbe ile örtülü bulunduğunu anlattı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Yarım kubbelerin bitiminde her birinde iki şerefe olan, yüksekliği yaklaşık 60 metreyi bulan dört adet minare mevcuttur. Ana kubbe iç çapı, yaklaşık veriyorum rakamları, 21 metredir. Ana kubbenin zeminden yüksekliği içten yaklaşık 30 metredir. Yarım kubbelerin iç yarıçapı, yine yaklaşık veriyorum, 8 metredir. Cami girişindeki taç kapı, 2 metre 80 santim genişliğindedir. Açılır bölümü 3 metre 75 santim olan ve toplam 6 metre 75 santim doğrama yüksekliğine sahip olan kapı, mermer kaplama ve metal süslemelerle oluşturulmuştur. Karşılama yazısı olarak Rad Suresi 24. ayet ile taçlandırılmıştır."

 

Engellilerin girişi için özel rampa düzeni oluşturuldu

 

Camiye engellilerin girişi için rampa düzeniyle yan girişlerin oluşturulduğunu belirten Erdoğan, istenirse bayanların da ayrı olarak bu bölümden giriş yapabileceklerini kaydetti. Binada, namaz alanı ve abdesthanelere dikey ulaşımı sağlayan iki adet asansörün mevcut olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Abdesthaneler, bodrum kat, zemin kat, birinci kat olmak üzere 6 bölüm halinde düzenlenmiştir. Toplam abdesthaneler, 138 kişiye aynı anda hizmet verebilmektedir" dedi.

 

Cumhurbaşkanı, zemin katta yönetim bölümü, imam odası ve sohbet odasının da yer aldığını ifade ederek, namaz alanı içerisinde müezzin mahfili, mihrap, minber, vaaz kürsüsünün bulunduğu, aynı anda yaklaşık 3 bin kişi namaz kılabilecek şekilde düzenlendiği bilgisini verdi.

 

Camideki bütün hat projelerini hat sanatçısı Hüseyin Kutlu'nun, grafik ve tezyinatın tatbikatını ise nakkaş Semih İrteş'in yaptığına işaret eden Erdoğan, "Camideki hat sanatında ayetler devlet, adalet, hak, doğruluk mesajları üzerine seçilerek tanzim edilmiştir" diye konuştu.

 

Selçuklu ve Osmanlı mimarlık tarihinin sentezi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin, arazi içerisindeki diğer yapılarla uyum içerisinde, Selçuklu ve Osmanlı mimarlık tarihinin bir sentezi olarak, yerleşkedeki kütlesel bütünlüğü tamamlayacak ve kıble aksını vurgulayacak şekilde yerleştirildiğini kaydetti.

 

Yan cephelerde ve kubbelerde kullanılan bol miktarda pencereyle, iç mekanda doğal ışığın gücü kullanılarak manevi bir atmosfer sağlanması amaçlandığını aktaran Cumhurbaşkanı şu bilgileri verdi:

 

"İbadet edenleri dış dünyadan yalıtmak ve iç atmosfere zenginlik vermek amacıyla cami pencereleri çepeçevre vitraylarla kaplandı. Üzerinde bulunan ince Selçuklu desenlerinin detaylarıyla stilize edilmiş tasarımıyla taç kapısı ibadete gelenleri iç mekana doğru yönlendiriyor. Girişin iki yanında uzanan geniş saçaklar altından son cemaat alanına açılan çok sayıda kapı, yapının meydanla bütünleşmesini sağlıyor. Geniş saçaklarla yarı kapalı hale getirilen giriş terası, dinlenme, bekleme, ibadet gibi amaçlar için meydanla beraber kullanılabiliyor. Cami girişinde taç kapının ardındaki küçük kubbe, cemaatin bir sonraki mekan olan ana ibadet alanına geçişe hazırlıyor. Caminin iç mekanı kubbeli ve kemerli kısımların birbirine bağlanışındaki oranlar, iç içe mekanlarıyla bu mekanları belirleyen sıvalı, ahşap ve mermer kaplamalı farklı duvar yüzeyleriyle etkileyici bir atmosfer oluşturuyor."

 

Kongre merkezinin inşaatı devam ediyor

 

Hat sanatı ve içeriğindeki mesajlarla minber ve kürsünün tasarım bütünlüğünün cemaatin dikkatini kıbleye yönlendirdiğini ifade eden Erdoğan, "Mihrap üzerindeki yarım kubbeyle bütünleşerek ibadet alanının tümünü kucaklıyor ve hemen karşımda, sizlerin de arkasında Kongre Merkezi'nin inşaatı devam ediyor. İnşallah yıl sonuna kadar Kongre Merkezimizin bu inşaatını da tamamlayıp, bundan böyle özellikle bakanlıklarımız olsun, kamu kurumlarımız olsun tüm toplantılarını burada rahatlıkla yapabilecek" diye konuştu.

 

5 milyon cilt eser alabilecek kütüphane inşa edilecek

 

Caminin kıble kısmında, çok amaçlı salonların olduğu bir merkezin yer aldığını anlatan Erdoğan, bu merkezin hemen sağ tarafında, 5 milyon cilt eser alabilecek şekilde en ileri teknolojiye sahip Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin şuanda projelerinin bittiğini kaydetti. Erdoğan, "Ondan sonra onların inşaatına başlayıp en geç 1,5- 2 yıl içerisinde oralar da bitecek ve böylece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi tamamlanmış olacaktır" dedi.

 

Caminin hayırlı olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Camimiz, Beştepe Millet Camii ve Kongre Merkezi milletimize hayırlı olsun” dedi.

 

Caminin, Ankara'ya ve bölgeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, “Bu camide kılınacak namazların, edilecek duaların Allah katında kabul olmasını niyaz ediyorum. Bu vesileyle bir kez daha sizlerin, milletimizin ve tüm Müslümanların mübarek ramazan ayını ve cuma gününü tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını tamamlamasının ardından, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez tarafından dua okundu.

 

Dua sonrasında Erdoğan ve beraberindekiler kurdele keserek, caminin açılışını gerçekleştirdi.

 Açılışa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş ve Ali Babacan ile Adalet Bakanı Kenan İpek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile TOKİ Başkanı M. Ergün Turan katıldı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER