Anasayfa >

Bölgeler >

Kars'ta lojistik merkez çıkmazı!

Kars'ta lojistik merkez çıkmazı!

15 Temmuz 2015 Çarşamba, 13:50:45
Karsta lojistik merkez çıkmazı!
Temeli atıldı, atılacak, projesi hazırlandı, hazırlanacak denilen ve sonunda sondaj çalışmalarına başlanan Lojistik Merkez Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Kars Milletvekili Ayhan Bilgen'i harekete geçirdi.

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Lojistik Merkez için 2011 yılından bu yana bırakalım bitmesini tek bir çivi bile çakılmamasının endişelerini haklı çıkarttığını söyledi.

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, geçtiğimiz günlerde toplanan koordinasyon kurulunun da gündemine gelen Lojistik Merkez ile ilgili olarak açıklamada bulundu.

Kars halkının ve kamuoyunun yakından takip ettiği Lojistik Merkez'in, 2011 yılında bir animasyon gösterimiyle kamuoyuna duyurulduğunu hatırlatan Bilgen, AK Parti iktidarının bu ve buna benzer projelerle halka ve işsiz insanlara umut ektiğini ileri sürdü.

Bu projenin bu anlamda içi boş bir proje olmamasının en büyük temennileri olduğunu ifade eden Bilgen: "2011 yılından bu yana bırakalım bitmesini bir tek çivi bile çakılmaması endişelerimizi haklı çıkarmaktadır. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunulmuş, yapılan açıklamalarda; lojistik köy merkezinin 3 Mart 2015 tarihinde ihalesi yapılmış, 447 milyon liraya Ataç şirketine verilmiştir. İşin bitim süresi 180 gün olduğu ve 20 Ekim 2015 tarihinde de lojistik köy uygulama projesi bakanlığa sunulacaktır. Yine yapılan açıklamada 2016 yılında inşaat projesinin hazırlanacağı söylenmiştir. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere birçok çelişki ve belirsizlik olup açıklanmaya muhtaçtır" dedi.

 

"AK PARTİ HÜKÜMETİNE SESLENDİ"

Konu ile ilgili olarak AK Parti hükümetine seslenen Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, kamuoyunun yuvarlak cümlelerle aldatılmadan, halkın anlayacağı açık bir dille sorularının cevaplanmasını talep ettiğini de belirtti.

 

2011 tarihinden itibaren halkın gündeminde olan bu proje neden beş yıl geçmesine rağmen hala yapım aşamasına geçirilmemiştir diyen Bilgen, sorularının AK Parti Hükümeti tarafından cevaplandırılarak kamuoyunun aydınlatılmasını istedi:

 

"3 Mart 2015 tarihinde ihale edilen projenin resmi adı ve kapsamı nedir? 447 milyon lira yani eski parayla 447 trilyona ihale edildiği söylenen proje araştırma projesi mi yoksa yapım projesi midir? Araştırma projesi ise 447 milyon lira astronomik bir rakam değil midir? Yok, eğer yapım projesi ise neden herhangi bir inşaat çalışması yoktur. Ekim ayında uygulama projesi bakanlığa sunulacak denilmektedir. Ortada henüz bir uygulama projesi olmadığı halde ve bakanlığın bile onaylayıp onaylamayacağı meçhulken, her şey tamamdır, oldu-bitti denilerek Kars halkı ve işsiz kardeşlerimiz neden oyalanmaktadır? 2016 yılında inşaat projesi hazırlanacak denilmektedir, peki inşaat projesi hazırlanmadan ihale bedeli nasıl ortaya çıkarılarak hesaplanmıştır. Bunun adı doğmamış çocuğa isim biçmekten başka nedir? 3 Mart 2015 tarihinde ihaleye çıkarılan ve 447 milyon yani eski parayla 447 trilyona Ataç şirketine ihale edilen projenin içinde idare, işletme ve diğer bütün yapıları kapsamakta mıdır? Kapsamakta ise neden 2016 yılında inşaat projesi hazırlanacaktır denilmektedir."

"LOJİSTİK MERKEZ'İN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Kars Milletvekili olarak Kars'ın ve Karslıların sorun ve sıkıntılarına kayıtsız kalmayacaklarına dikkat çeken HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Lojistik Merkez'in takipçisi olacaklarını vurguladı.

Ayhan Bilgen, "Sevgili hemşerilerim, değerli esnafımız, işsiz kardeşlerim, biz HDP olarak Kars'ın ve Kars halkının menfaatine yönelik hangi proje varsa destekleyeceğiz. Kars Lojistik Köy Merkezi projesinin de en yakın takipçisi biz olacağız ve bu projenin en kısa sürede hayata geçmesi için demokratik muhalefetimizi yaparak iktidarı zorlayacağız. Bu ve buna benzer gerçekleşmeyen projelerinde takipçisi olarak sizlerle paylaşacağımızın bilinmesini isterim" diye konuştu. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER