Anasayfa >

Bölgeler >

BM Kalkınmanın Finansmanı 3. Uluslararası Konferansı!

BM Kalkınmanın Finansmanı 3. Uluslararası Konferansı!

14 Temmuz 2015 Salı, 16:43:51
BM Kalkınmanın Finansmanı 3. Uluslararası Konferansı!
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, BM Kalkınmanın Finansmanı 3. Uluslararası Konferansı'na katılmak üzere bulunduğu Etiyopya'da "Kamu özel sektör ortaklığı konusunda Türkiye önemli bir deneyime sahip öncü ülkedir" dedi.

AA'ya "Dünyanın bir çok ülkesinde bütçe kısıtlaması bulunduğunu aynız zamanda da bir çok ülkenin alt yapı yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu" anlatan Babacan, "Ülkelerin alt yapı yatırımlarını sadece kendi bütçelerinden finanse etmelerinin artık çok zor olduğu bir dönemdeyiz, Şu anda özel sektörün ve özel sektör kaynaklarının kamu alt yapı yatırımlarına yönlendirilmesi tüm ülkeler için çok önemli bir alan. Türkiye'de bunu başarı ile gerçekleştiren bir ülke. Kamu özel ortaklığı yatırımları, yap işlet devret ve yap işlet modelleri ile Türkiye yıllardır çok önemli bir deneyime sahip ve biz bu deneyimimizi başka ülkelerle de paylaşıyoruz" diye konuştu.

 

 

 

"Türkiye'nin, kamu alt yatırımlarının bir varlık sınıfı olarak tanımlanması, menkul kıymetleştirilmesi daha standart hale getirilmesi konusunda G20 kapsamında ciddi bir çalışma yürüttüğünü" belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan sözlerini şöyle sürdürdü, "Eğer burada doğru adımlar atılırsa burada yatırımcının güvenini oluşturacak siyasi riski finasman riskini inşaat süresi ile ilgili riskleri tanımlayıp kontrol edibilecek bir mekanizma iyi bir şekilde kurulabilirse pek çok ülkenin biz bundan yararlanabileceğini düşünüyoruz"

 

 

 

-"G20 Dönem başkanı olarak belirlediğimiz öncelikler dünyanın kalkınma planı ile örtüşüyor"

 

 

 

BM tarafından Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen Kalkınmanın Finansmanı 3. Uluslararası Konferansı'nı değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2015 yılının dünyada kalkınmanın en fazla ele alındığı ve konuşulduğu yıl olduğunu söyledi.

 

 

 

Etiyopya'da düzenlenen konferansın "Addis Eylem Planı" isimli bir dökümanla tamamlanacağını hatırlatan Babacan, Eylül ayında New York ta yapılacak BM genel kurulunun ana gündem maddesinin de kalkınma olacağını ve bu konun orada detaylı bir şekilde konuşulacağını kaydetti.

 

 

 

BM'nin 2015 yılına kadar bin yıllık kalkınma hedefinin, Etiyopya'daki konferasta, 2030 için sürüdürelebilir kalkınma diye yeni bir hedef setine dönüştüğünü belirten Babacan, Türkiye'nin her iki programa da katkısının büyük olduğunu ifade etti.

 

 

 

"Türkiye bu yıl G20 dönem başkanı ve bizim G20 dönem başkanı olarak belirlediğimiz öncelikler aslında dünyanın kalkınma gündemi ile tam örtüşüyor" diyen Babacan, bu önceliklerin, "Kapsayıcılık, Yatırım ve Uygulama" olarak 3 ana başlık altında toplandığını söyledi. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER