Anasayfa >

Bölgeler >

Bayramda İzmir'e toplu ulaşım müjdesi!

Bayramda İzmir'e toplu ulaşım müjdesi!

14 Temmuz 2015 Salı, 16:17:12
Bayramda İzmire toplu ulaşım müjdesi!
Ramazan Bayramı süresince toplu ulaşım araçlarında yüzde 50 indirim kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, mezarlıklara ulaşımı yine ücretsiz yaptı.

Ramazan Bayramında İzmirlilere daha küçük maliyetlerle ulaşım olanağı sağlayabilmek amacıyla toplu ulaşım araçlarında yüzde 50 indirim kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bayram süresince kabristanlara ücretsiz otobüs seferleri düzenleyecek. Yüzde 50 indirim, Büyükşehir belediyesine ait toplu taşıma araçlarında, Arefe günü hariç bayram süresince tüm kartlı binişlerde (Havaalanı, Baykuş ve Yerleşke Öğrenci Tarifesi hariç) geçerli olacak. Ayrıca İzmir dışına gidip geleceklerin ulaşımlarını daha rahat yapabilmeleri için otogar bağlantılı hatlara yeterli sayıda otobüs ilavesi yapılacak. 6360 Sayılı Yasa ile mahalle statüsüne dönüşen ve pazar günleri toplu ulaşım hizmeti verilmeyen orman köylerine de bayram süresi boyunca 10.00 ile 19.00 saatleri arasında toplu ulaşım hizmeti sağlanacak.

ESHOT'un Arefe gününden başlayarak Ramazan Bayramının birinci ve ikinci günü 08.00-16.00 saatleri arasında kabristanlara ücretsiz gerçekleştireceği ek seferler şöyle:

- Konak - Karabağlar Kabristanı (Hareket: Bahribaba otobüs peronları)

- Konak - Yeşilyurt Kabristanı (Hareket: Bahribaba otobüs peronları)

- Karşıyaka İskele -Soğukkuyu Kabristanı - Doğançay Kabristanı- (Hareket: Karşıyaka İskele önündeki otobüs peronları)

- Karşıyaka İskele - Örnekköy Kabristanı (Hareket: Karşıyaka İskele önündeki otobüs peronları)

- Konak - Hacılarkırı Kabristanı (Hareket: Konak AKM otobüs peronları)

- Bornova –Işıkkent-Pınarbaşı-Hacılarkırı Kabristanları (Hareket: Bornova Meydan)

- Bornova – Eski Kabristan (Hareket: Bornova Meydan)

- Bornova – Yeni Kabristan (Hareket: Bornova Meydan)

- Şirinyer – Buca Eski Kabristan- Buca Yeni Kabristan-Gökdere Kabristanı (Hareket: Şirinyer Aktarma Merkezi)

- Balçova Kabristanı (Hareket: Fahrettin Altay Aktarma Merkezi)

- Aşağı Narlıdere Kabristanı (Hareket: Fahrettin Altay Aktarma Merkezi)

 

MEZARLIKLARDA RİNG SEFERLERİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metropol genelindeki bin 927 mezarlıkta bakım ve temizlik çalışmalarını tamamlayarak ziyarete hazır hale getirdi. Yeni Buca, Doğançay, Örnekköy, Eski ile Yeni Bornova, Kokluca ve Paşaköprü mezarlıklarının içerisinde yaşlı ve engelli vatandaşların kabir ziyaretlerini kolaylıkla yapmaları için servis araçları bulunacak. Vatandaşların bayram süresince mezarlık ziyaretlerini rahat ve huzur içinde gerçekleştirmeleri, defin işlemlerinin de aksamadan yürütülmesi amacıyla 24 saat hizmet verecek şekilde personel görevlendirmesi yapıldı.

 

DENİZ ULAŞIMI

İZDENİZ'e bağlı yolcu ve arabalı vapur seferlerinde Arefe günü normal sefer programı, 3 günlük bayram süresince "Pazar günü sefer tarifesi" uygulanacak. Ancak, yoğunluğa göre ek sefer yapılabilecek. İZDENİZ, İzmirliler tarafından büyük ilgi gören Yassıcaada seferlerine bayramın ikinci gününden itibaren tekrar başlayacak.

 

METRO SEFERLERİ

İzmir metrosu, arefe ve 3 günlük bayram süresince, 06.00-00.20 saatleri arasında sefer yapacak. Seferler, 16 Temmuz arefe günü saat 06.00 ile 06.30 ve 20.30 ile 00.20 saatleri arasında 10 dakikada bir, 06.30 ile 20.30 arasında 5 dakikada bir olacak. Ramazan Bayramı süresince de metro seferleri 06.00 –12.00 ile 20.30 – 00.20 saatleri arasında 10 dakikada, 12.00 ile 20.30 saatleri arasında 7.5 dakika aralıklarla yapılacak.

 

EKİPLER 24 SAAT ÇALIŞACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi (HİM) ile Merkez 1 ekipleri, bu bayramda da 24 saat İzmirlilere hizmet verecek. 444 40 35 ve 185 numaralı çağrı merkezi numaralarından HİM'e ulaşan İzmirliler, şikayet ve taleplerini ayrıca Merkez 1'in 293 12 00 numaralı telefonlarına da iletebilecek. İZSU, kanal ve içme suyunda yaşanabilecek olası sorunlara önlem olarak arefe gününden bayram sonuna kadar 24 saat ekip görevlendirecek ve Alo 185 hattını arayarak sorununu bildiren vatandaşlara yardımcı olacak. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER