Anasayfa >

Bölgeler >

TOKİ'den Alaca'ya "mahalle" konseptli 220 konut!

TOKİ'den Alaca'ya "mahalle" konseptli 220 konut!

10 Temmuz 2015 Cuma, 17:02:28
TOKİden Alacaya mahalle konseptli 220 konut!
TOKİ, Çorum'un Alaca ilçesinde yerel mimari anlayışıyla projelendirdiği cami, dükkan, çocuk parkı ve çeşitli sosyal alanların da yer aldığı yerleşim yerinde 220 konut inşa edecek.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, şehirlerin yerel dokusunu sosyal konut üretimlerine yansıtma hedefiyle geliştirilen projelere devam ettiklerini belirtti.

 

Alaca ilçesinde 220 konut ile ticaret merkezinin yapımı için sözleşme imzalandığını, yer tesliminin de kısa süre içinde gerçekleştirileceğini ifade eden Turan, konutların yöresel mimarinin izlerini taşıyacağını dile getirdi.

 

Şehirlerin geleneksel dokularına uygun konut projelerini hayata geçirdiklerini kaydeden Turan, "Alaca ilçesinde inşa edilecek 220 konutun zemin katlarında yerel mimariye uygun taş kaplama kullanılacak. Pencerelerin çevrelerinde ahşap görünümlü söveler ve yer yer ahşap görünümlü kaplamalar kullanılacak. Proje bittiği zaman örnek teşkil edecek" ifadesini kullandı.

 

Turan, TOKİ'nin projelere sadece barınma olarak bakmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

"Günümüzde vatandaşların beklentileri değişti. Vatandaşlarımız sadece barınacak bir merkez değil yeni yaşam alanları istiyor. Yeni yaşam alanları da bizim kültürümüzde mahalle konseptidir. İçerisinde parklar, cadde, esnaf, cami, fırın, yürüyüş yolunun olduğu bir mimari konsept. Bütün projelerimizi vatandaşlarımızın bu beklentilerine yönelik mimari bir disiplinde gerçekleştiriyoruz."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER