Anasayfa >

Bölgeler >

Başkan Savaş tarihi Antakya evlerinde incelemeler yaptı!

Başkan Savaş tarihi Antakya evlerinde incelemeler yaptı!

10 Temmuz 2015 Cuma, 14:03:19
Başkan Savaş tarihi Antakya evlerinde incelemeler yaptı!
Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, dünya genelinde Medeniyetler Şehri olarak bilinen ve ev sahipliği yaptığı uygarlıkların etkisinde kalarak birçok alanda zengin bir çeşitliliği barındıran Antakya'nın tarihi evlerinde incelemelerde bulunup hemşehrileriyle istişare yaptı.

HBB Genel Sekreteri Hasan Maden, Genel Sekreter Yardımcısı Sait Günal ve emlak- İstimlak Daire Başkanı Bayram Öksüz ile birlikte Eski Antakya Evleri'nde ayrıntılı incelemelerde bulunan Başkan Savaş, tarihe tanıklık eden yapılarda ikamet eden hemşehrileriyle binaların geleceğe dönük olarak değerlendirilmesi noktasında fikir alışverişinde bulundu.

"YAPILACAK RESTORASYON ÇALIŞMALARIYLA GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIRIZ"

Hemşehrileri tarafından oldukça sıcak bir ilgiyle karşılanan Başkan Savaş, sokak aralarında zengin bir tarihi dokuya sahip yapıların gerek restorasyon çalışmalarıyla gerekse de ticari anlamda yapılacak girişimlerle geleceğe tahrip edilmeden taşınabileceğini ifade etti.

Hemşehrilerinin bu konuda sorumluluk alarak hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Savaş, geçmişi günümüzde yaşatan bu tür yapıların tarihi bir bilinçle revize edilerek kullanılabileceğini veya bu konuda yetkin kurumlara devredilerek kullanıma çeşitli şekillerde açılabileceğini kaydetti.

ANTAKYA EVLERİ'NİN REVİZESİ HATAY'A YENİ BİR ÇEHRE KAZANDIRIR

Hemşehrilerinden bu konuda destek alan Başkan Savaş, bugüne dek ihmal edilmiş ve çeşitli sebeplerle kaderine terk edilmiş Eski Antakya Evleri'nin vizyon projeli bilinçli bir revizasyonla şehre yepyeni bir çehre kazandıracağına yürekten inandığını vurguladı.

Yapılan detaylı incelemelerde binalar hakkında bilgiler alan Başkan Savaş, çoğu halen kullanımda olan ve bakımsızlık nedeniyle neredeyse yıkılma noktasına gelen Antakya Evleri konusunda HBB olarak kısa bir süre zarfında harekete geçileceğini belirtti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER