Anasayfa >

Bölgeler >

"Kars'ta yol ihaleleri iflas etmiş firmalara verilmiş"

"Kars'ta yol ihaleleri iflas etmiş firmalara verilmiş"

10 Temmuz 2015 Cuma, 13:45:20
Karsta yol ihaleleri iflas etmiş firmalara verilmiş
Karayolları 18. Bölge Müdürü Turan Yılmaz, Kars'ta uzun yıllardan beri yapımı devam eden yolların bir türlü bitirilememesinin, ihalelerin önceki dönemde iflas etmiş firmalara verilmesinden kaynaklandığını belirtti. ..

Son günlerde basın yayın organlarında sık sık gündeme getirilen yol yapım çalışmalarıyla ilgili Karayolları 18. Bölge Müdürü İnşaat Mühendisi Turan Yılmaz, çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Vali Günay Özdemir Başkanlığı'nda düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün yürüttüğü yol çalışmaları hakkında bilgiler veren Bölge Müdürü Turan Yılmaz, Kars'ta yolların bir türlü bitirilememesinin sebebinin, ihalesinin iflas etmiş firmalara verilmesinden kaynaklandığını ifade ederek, "İhaleyi ben yapmadım" dedi.


Vatandaşların sık sık rahatsızlıklarını dile getirdiği ve son günlerde trafik kazalarının da arttığı Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kars-Arpaçay, Kars-Ardahan ve Kars-Erzurum arasında yapılan yol çalışmalarının uzamasını, iflas eden firmalara bağlayan Bölge Müdürü Turan Yılmaz, "Karayolları Kavşağından Mezra Köyü Çamçavuş'a kadar olan kısmın daha önce ihalesi bir firmaya verilmişti. Bu firma kayyumdaydı. Yetersizliğinden dolayı biz yazı yazdık. Fesih işlemleri çok uzun sürüyor. Yaklaşık 6 aydır bu işlemleri başlattık. En sonunda birimize mütalaasını verdi. O işi feshi ediyoruz ve çok kısa sürede o işin ihalesinin yapılaması ile ilgili ben bakanlıktan çok acil talebim oldu. o talebi bekliyoruz. Geldiği zaman yeni ihale yapacağız. İhale yapıldıktan sonra zaten bir sene içerisinde orayı bitireceğimizi düşünüyoruz" dedi.

"BU İHALE BİZİM YAPTIĞIMIZ BİR İHALE DEĞİL"
Karayolları 18. Bölge Müdürü Turan Yılmaz, yol ihalelerinin kendilerinin yapmadığını ve göreve başladığında ihalelerin yapılmış olduğunu söyledi.


Yılmaz, "Çünkü her şey yol yapmaya uygun, ocağımızı çözdük. Kamulaştırma problemimizi çözdük. İşte firmadan kaynaklı, firma kayyumdaydı, iflas etmiş bir firma, ekonomik ve alt yapı gücü olmayan bir firma, 2011 yılında Erzurum Bölgesi'nden geldi bu ihale bize, bizim yaptığımız bir ihale değil. Zaten biz geldiğimiz zaman çoğu ihale yapılmıştı. Çoğu firmalarında durumu iyi değildi. Profili iyi değildi. Alt yapısı iyi değildi. Ekonomik durumları iyi değildi. Öyle olunca aksama olmuş yolda, bizde hemen geldik işlemlerimizi başlattık. Bir senedir bununla ilgili hukuki işlemlerimizin devam ediyor. Fesih işlemleri tamamlandı. İnşallah ihaleyi yaparak önümüzdeki sene bu işi bitireceğiz" diye konuştu.
Kars'ta bu yıl özellikle bir çok bölge de yol yapım çalışmaları yaptıklarını kaydeden Turan Yılmaz, Kars-Sarıkamış ve Kars-Arpaçay-Çıldır yolunun ihalesini yaparak yol çalışmasını bitireceklerini belirtti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER