Anasayfa >

Bölgeler >

Tarihi Ulucami orijinal haline kavuşuyor!

Tarihi Ulucami orijinal haline kavuşuyor!

10 Temmuz 2015 Cuma, 12:27:12
Tarihi Ulucami orijinal haline kavuşuyor!
Çorum’un Sungurlu ilçesindeki tarihi Ulucami restore ediliyor. Çalışmalar sonunda 250 yıllık cami orijinal görünümüne kavuşacak…

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 8 ay önce ihale edilen restorasyon işi sonunda Ulucami eski manevi havasına kavuşacak. İhaleyi üstlenen inşaat firması tarafından çalışmaları yürütülen restorasyonda öncelikle camiye sonradan eklenen bölümler yıkılıp kaldırıldı.

 

Çalışmalar kapsamında daha sonra dış cepheye iskele kurularak, tuğla aralarındaki derzler matkaplarla sökülerek temizlendi. Yeniden yapılan derzle dış cephedeki tuğla aralarının komple kapatılması çalışması devam ediyor.

 

İçeride ise defalarca boyanan beton ve taş duvarlar kazınarak eski görüntüsüne yani orijinal haline getirilmeye çalışılıyor. Boyalar tarafından üstü kapanan dini yazılar tekrar ortaya çıkartılırken ahşaplardaki yazı ve işlemelerin de eski haline getirilme çalışmaları hızla sürüyor.

 

Aslına uygun hale getirilerek komple onarımdan geçecek Sungurlu Ulucaminin bahçesinden çatısına, tuvaletlerinden şadırvanına kadar elden geçirilecek. Aralık ayında restorasyon işlerinin tamamlanacağı caminin onarımı için 925 bin lira ödenek ayrıldı. Restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile tarihi Ulucami eski manevi havasına kavuşacak.

 

CAMİNİN ÖZELLİKLERİ

 

1762 yılında Mehmet Sungur Bey tarafından yaptırılan Ulucami, geniş bir avlu ortasına inşa edilmiş. Caminin duvar örgüsünde kaba yontma taş kullanılmış. İbadet mekanını ortadaki yüksek kasnak üzerine oturmuş bir ana kubbe ile onun yanındaki üç küçük kubbe örtmektedir. Caminin önünde son cemaat yeri bulunmaktadır. Yanındaki kare taş kaideli, tek şerefeli minaresi yuvarlak gövdeli ve tuğladandır. Cami Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1984 ve 1994 yıllarında onarılmış. Zamanla yıpranan caminin içinde çatlaklar oluşurken dışında da taşlarda dökülmeler başlamıştı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER