Anasayfa >

Bölgeler >

Yüksekovalılar: Havaalanındaki eksiklikler giderilmeli!

Yüksekovalılar: Havaalanındaki eksiklikler giderilmeli!

10 Temmuz 2015 Cuma, 10:38:57
Yüksekovalılar: Havaalanındaki eksiklikler giderilmeli!
Hakkârili vatandaşlar, seçimden önce açılışı yapılan Yüksekova ilçesindeki havaalanındaki eksikliklerin biran önce bitirilmesini istiyor.

Hakkârili vatandaşlar, seçimden önce açılışı yapılan Yüksekova ilçesindeki havaalanındaki eksikliklerin biran önce bitirilmesini istiyor. 26 mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve yanındaki kalabalık heyetle henüz tamamlanmadan açılışı yapılan havaalanı tehlikelere davetiye çıkarıyor. Özellikle uçağın indiği pist alanının henüz tamamlanmadığı, alt mekanik sistemlerin kurulmadığı, pilotların ise görerek indiği, bunun da zaman zaman tehlikeli anların yaşanmasına sebep olduğu ifade ediliyor.

Temeli 18 Temmuz 2010'da atılan havalimanının bitimi, terör, kamulaştırma ve ek süre gibi nedenlerle birkaç kez ertelendi. Hakkari'ye 65 kilometre, Yüksekova'ya yaklaşık 5 kilometre mesafedeki havalimanı için kamulaştırma kapsamında 11 milyon 405 bin 600 lira ödendi. Yıllık bir milyon yolcu kapasiteli havalimanında, kapalı alanı 6 bin 600 metrekare terminal binası, teknik blok, kule, ısı merkezi, güç merkezi, itfaiye binası, iş makineleri garajı, sundurma binası, emniyet binası, giriş kontrol binası, DHMİ hizmet binası ve yeni garaj binası bulunuyor.

"EKSİKLERE RAĞMEN HAVAALANININ AÇILIŞININ YAPILMASI VATANDAŞLARI TEDİRGİN EDİYOR"

Seçimlere kurban edilen hizmetler vatandaşların canını hiçe sayıyor, henüz tamamlanamayan eksikliklere rağmen açılışın yapılması havaalanını kullanan vatandaşları da tedirgin ediyor. Çocuklarını memlekete gönderen, ismini vermek istemeyen bir vatandaş, "Bu sıkıntılar bir an önce giderilirse çok iyi olur, hem yolcular için hem de iniş yapan araçlar için. Şu an ben çocukları İstanbul'a gönderiyorum ama şüphe içerisindeyim, acaba sağ salim varırlar mı varmazlar mı? İniş kalkışlarda pilotların iniş yapması sıkıntılıymış, bunların giderilmesi lazım, mekanik sıkıntılar varmış. Zaten pilotlar inişi gözlemsel olarak yapıyorlarmış, mekaniksel olarak imkanları yokmuş. Tek seferlik iniş kalkışlar oluyor, o da gündüz 12'de, gece yolculuğunu bilmiyorum.

Özellikle yaz aylarında çevrede toz meydana gelmesinden dolayı sıkıntı oluyor, kışın 7 ay zaten karlı geçiyor, burası kışın nasıl olacak, onu bilemiyoruz, geçtiğimiz günlerde ise uçak, toz bulutundan dolayı inemeden Van'a dönmek zorunda kaldı, nasıl olacak biz de bilmiyoruz ama devletin burayı bitmeden tamamen açması düşündürücü seçimden dolayı." diye konuştu.

"TOZ BULUTU OLDUĞUNDA DİREK İNEMİYOR, BİRKAÇ DEFA TUR ATMAYA ÇALIŞIYOR"

İstanbul'dan Yüksekova'ya gelen Vurgun Akkut isimli vatandaş ise uçağın, inmek için birkaç tur attığını, tedirgin olduklarını ifade ederek, "Toz bulutu olduğunda direk inemiyor, birkaç defa tur atmaya çalışıyor, ister istemez insan biraz tereddütte bulunuyor. Mekanik sıkıntılardan dolayı sıkıntılar yaşanıyor, tabi akla şunu getiriyor, insanlara göz boyama oldu seçimlerden önce. Çünkü bu sözde Türkiye'nin 3. büyük havalimanı, fakat şu an 10'da biri yapılmamış durumda, bir sürü eksiği var, bundan dolayı sıkıntılar yaşanıyor." dedi.

"İNİŞ ÇOK KÖTÜ OLDU, ÇOCUKLAR RAHATSIZLANDI, BAYANLAR ÇIĞLIK İÇİNDE KALDI, BİR İNİYOR BİR KALKIŞA GEÇİYOR"

Aynı uçakla ilçeye gelen Vedat Düzen isimli vatandaş da şu görüşleri dile getirdi: "Uçağın inişi çok kötü oldu bizim için 4, 5 tur attı çocuklar rahatsızlandı, bayanlar çığlık içinde kaldı, bir iniyor birden kalkışa geçiyor, insan hava basıncına maruz kalıyor. Toz duman içerisinde her yer, adam kesinlikle seçimler için burayı açmaya çalıştı ki burası hala inşaat, inşaat halinde olan bir yer kesinlikle açılmaması gerekiyor, ayrıca buraya günde sadece 1 uçak iniyor, inip tekrar kalkıyor, bu nasıl olacak, seferler yetersiz, belki 1 aydır biz bu seferi bekliyoruz, bir ay önce bilet kestik ancak bugüne denkleştirebildik, yetkilerden bu sıkıntıların biran önce giderilmesini bekliyoruz, 2 senedir bu anı bekliyorduk, bu anı ise hiç yaşayamıyoruz, keşke açılmasaydı, Van'a inseydik korku, tereddüt, her şey bir anda oldu."CİHAN

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER