Anasayfa >

Bölgeler >

Kars'ta il koordinasyon kurul toplantısı yapıldı!

Kars'ta il koordinasyon kurul toplantısı yapıldı!

09 Temmuz 2015 Perşembe, 17:14:26
 Karsta il koordinasyon kurul toplantısı yapıldı!
Kars'ta 2015 yılının 3'ncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Günay Özdemir Başkanlığı'nda yapıldı...

Kars'ta 2015 yılının 3'ncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Günay Özdemir Başkanlığı'nda yapıldı.
Valilik Gazi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantında Lojistik Merkez konusu ele alındı.

İhlas Haber Ajansı'nın gündeme getirdiği Lojistik Merkez ile ilgili açıklama yapan Vali Günay Özdemir, Lojistik Merkezi'n yapılacağı bölgede sondaj çalışması başlatıldığını söyledi.


Vali Günay Özdemir, "Lojistik Merkez, 2011 yılında karar alındı. 2011 yılından itibaren belli çalışmalar yapıldı. Ve 2012'de yer değişikliğinden sonra Organize Sanayi Bölgesi'nde Lojistik Merkez'in yapımına karar verilmiş. Daha sonra o bölgede kadastronun 22/a'ya gör sınırlardaki belirleme çalışmaları var. Ve 2 yıl boyunca da kadastronun o bölgedeki kadastro çalışmaları devam etti. Kadastro çalışmaları 2015 yılı başında bitti. Şu anda kadastro çalışmaları yeni kesinleşiyor. O bölgedeki kadastro çalışmalarından dolayı o bölgede planlama, kamulaştırma ve benzeri hiçbir çalışma yapılamadı. Çünkü kadastrosu olmayan bir bölgede veya kadastrosunda hata olan bir bölgede hatalar olan bir bölgede bu tür çalışmalar mümkün değildir" dedi.


"2016 YILINDA LOJİSTİK MERKEZ'İN İNŞAAT PROJESİ HAZIRLANARAK İHALEYE ÇIKARILACAK"
Bu çalışmayı 2015 yılı içerisinde projesi ile ilgili ihalesi yapıldı diyen Özdemir, "Zaman zaman bu Lojistik merkez niye yapılmıyor? Diye sık sık gündeme geliyor. Uygulama ile ilgili ihalesi 3 Mart Devlet Demir Yolları bağlantısını sağlamak ve lojistik merkez ile ilgili 3 Mart 2015 yılında ihalesi yapılmış olup, 447 milyon liraya Ataç şirketine verilmiştir. Ve şu anda da 09.04.2015 tarihinde de sözleşme imzalanmış, 24.04.2015 tarihinde işin yer teslimi yapılmış. Ve işin bitirilme süresi 180 gün ve bu bölgede şu anda sondaj çalışmaları ve o bölgedeki planla ilgili her türlü çalışmalar devam ediyor. 20 Ekim 2015 tarihi itibariyle de Lojistik Merkez'in uygulama projesi Bakanlığı sunulacak. Firma tarafından Bakanlığa sunulacak. 2016 yılında da inşaat projesi hazırlanıp, inşallah ihaleye çıkacaktır. Şu anda Lojistik Merkez bölgesinde müteahhit firmanın, bakanlık temsilcilerinin ve Kars Organize Sanayi yönetimi olarak, Kars Valiliği olarak koordineli bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Orada şu anda sondaj makinaları çalışıyor. Bu konuda bakanlıkta karar vermiş olup ve bu konuda artık geri dönüşü olmayan bir yola girilmiştir. Bundan sonra da bu işin geri dönüşü yoktur" diye konuştu.


Kars İl Koordinasyon Kurulu toplantısı daha sonra yatırımcı kurum ve dairelerin yatırımları ile ilgili bilgiler verildi. Koordinasyon yapılması gereken konularda ilgili kurumların görüşleri alındı.


Valilik Gazi Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıya; Vali Günay Özdemir, Belediye Başkan Murtaza Karaçanta, KAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Erdoğan, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları ve yatırımcı daire müdürleri katıldı. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yatırımcı kurumların yetkililerinin çalışma ve projeleri hakkında yaptıkları sunumun ardından sona erdi. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER