Anasayfa >

Bölgeler >

Kapadokya'da silueti bozan otellerin mühürleneceği iddiası!

Kapadokya'da silueti bozan otellerin mühürleneceği iddiası!

09 Temmuz 2015 Perşembe, 14:34:17
Kapadokyada silueti bozan otellerin mühürleneceği iddiası!
UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde bulunan Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden Uçhisar'da yapılan otel inşaatlarının silueti bozduğu gerekçesiyle mahkeme kararı ile mühürleneceği iddialarına ilişkin açıklama yapan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Kararaslan, mahkemenin bu yönde bir kararı olmadığını söyledi.


UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde bulunan Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden Uçhisar'da yapılan otel inşaatlarının silueti bozduğu gerekçesiyle mahkeme kararı ile mühürleneceği iddialarına ilişkin açıklama yapan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Kararaslan, mahkemenin bu yönde bir kararı olmadığını söyledi.

Kararaslan, Ankara Mimarlar Odası'nın açıklamalarının ise gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Başkan Kararaslan yaptığı açıklamada, Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan beldelerinde tarihi Uçhisar Kalesi altında yapımına geçtiğimiz yıllarda başlanılan bazı otel inşaatlarının yapımının durdurulması için bölgenin tarihi dokusuna zarar verdiği gerekçesiyle bazı sivil toplum örgütleri tarafından yargıya başvurulduğunu söyledi. Söz konusu otellerin yapıldığı alanın Koruma Amaçlı İmar Planı içerisinde yer aldığını ve yapımına başlanılmadan önce proje onayının gerekli makamlardan alındığını belirten Kararaslan, gerekli yasal mevzuatlar içerisinde yapılan inşaatın belediyelerince durdurulmasının söz konusu olamayacağını vurguladı. Otel inşaatları ile ilgili olarak iddia edildiği gibi yargının bir durdurma kararı vermediğini anlatan Kararaslan, "Bu iki proje konusunda mahkeme sanki buralar için kapatma kararı, mühürlenme kararı verdi de belediyemizin bu karara uymadığı gibi bir yanlış bir kamuoyunda mevcut. Bu tamamen yanlış ve kirli bir bilgi. Bu projeler ile ilgili olarak sivil toplum kuruluşları yerel mahkemelerde davalar açtı. Doğayı tahrip ettiği mantığı ile projenin iptal edilmesini istediler. Ancak yerel mahkeme söz konusu otel inşaatların hem Koruma Amaçlı İmar Planı içerisindeki alanda hem de Koruma Kurulu tarafından onaylanmış projeler olması dolayısıyla projenin uygun olduğu ve mahkemelerinin bu konuda yapacağı bir işlemin bulunmadığını belirtti. Yerel mahkemenin bu kararına Ankara Mimarlar Odası bir üst mahkemeye başvurarak itirazda bulundu. Üst mahkeme ise Bölge İdare Mahkemelerince alınan projenin uygunluğuna yönelik kararların daha detaylı bilirkişi raporları ile donatılarak verilmesi gerektiğini belirtti. Yani yerel mahkemenin verdiği karar için 'Yanlış, usulsüz bir karardır. Ben bunu düzeltiyorum. Şöyle bir karar vermesi gerekirdi' demiyor. Sadece bilirkişilerin mahkemeyi daha detaylı bilgilerle donatarak bu yönde karar vermesini öneriyor. Bu yöndeki kararını da ilgili mahkemelere gönderdi. Bu gelişmelerin ardından sanki bu oteller için mühürleme kararı çıkmış da Uçhisar Belediyesi'de bu işletmeleri mühürlemiyormuş gibi yanlış bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı" dedi.


Mahkemenin söz konusu otellerin mühürlenmesi ile ilgili bir karar alması durumunda belediyelerinin bu kararı uygulamama gibi bir lüksünün olmadığını da ifade eden Kararaslan, "Uçhisar Belediyesi mahkemeden üstün değildir. Mahkeme kararları her kurumun üstündedir. Burası bir hukuk devletidir. Hukuk devletlerinde en son uygulama kararlarını mahkemeler verir. O mahkeme kararına Uçhisar Belediyesi ya da bir başkası uymakla mükelleftir. Mahkeme eğer öyle bir karar verseydi uygulamama gibi bir lüksümüz olamazdı" diye konuştu.


Ankara Mimarlar Odası yetkilileri ise, Uçhisar Belediyesi'ne otellerin mühürlenmesi ile ilgili yaptıkları başvurunun reddedilerek yargıya taşındığını ve Kayseri 2. İdare Mahkemesi'nin mühürlenmenin reddi talebini iptal etiğini ve mahkemenin otellerin mühürlenmemesinin hukuka aykırı olduğunu ifade ettiğini söyledi. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER