Anasayfa >

Bölgeler >

Yol açma çalışması için belediye meclisi oy birliği ile karar almış!

Yol açma çalışması için belediye meclisi oy birliği ile karar almış!

08 Temmuz 2015 Çarşamba, 17:29:16
Yol açma çalışması için belediye meclisi oy birliği ile karar almış!
Bursa'da Nilüfer Belediyesi, İhsaniye Mahallesi'ndeki yol çalışmaları kapsamında ağaç küatliamı yapıldığı iddiaları üzerine bir açıklama yaptı. Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Biz doğaya yeşile sahip çıkan bir anlayışa sahibiz. Bölgede uygulanması zorunla hale gelen ve trafiği rahatlatacak olan plan belediye meclisinden oy birliği ile geçmiştir." dedi.


Son günlerde Memleket Sevdalıları Derneği'nin İhsaniye Mahallesi Sıhhat Sokak'ta hayata geçirilecek planla ilgili gündeme taşıdığı iddialara Nilüfer Belediyesi cevap verdi. Yanlış ve taraflı açıklamalarla Nilüfer Belediyesi'ne yapıştırılmaya çalıştırılan 'ağaç düşmanı, ağaç kıyımı yapıyorlar, 2. Gezi Vakası' gibi yaftalamaların asılsız olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: "Dernek yeri, dernek üyelerine Nilüfer Belediyesi tarafından yer bulamamaları nedeni ile 2011 yılında geçici bir süreliğine verilmiş, onlar da bu şartı kabul etmişlerdir. Ancak uzun süredir binayı boşaltmaları istenmesine rağmen kendilerine geçici süreliğine verilen yerden çıkmamış ve sorun yaratmışlardır. Mevcut onaylı imar planına göre yol 33 adet ağacın üzerinden geçiyordu. Ağaçların büyük oranda korunmasına yönelik yapılan plan değişikliği, Nilüfer Belediye Meclisi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden onay almıştır. Bizler değil ağaç kesmek doğanın, çevrenin korunması, yeşil alanların artması için sürekli yeni projeler üretiyoruz. Derneğin kullandığı binanın kuzeyinde bulunan dar ve çift yönlü yol, yayalar ve araçlar için büyük tehlike arz etmektedir. Üstelik yolun hemen yakınında pazar alanı ve M. Kemal Coşkunöz Lisesi bulunmaktadır. Bu yolu kullanmak zorunda kalan yurttaşlarımızın can emniyeti tehlike altında. İnsan canının öneminden ve bu yerin hali hazırda kamuya ait olmasından yola çıkarak dernek binasının bulunduğu yer yıkılarak yol yapım çalışması yürütülecektir. Binanın arka tarafında bulunan ince gövdeli meyve ağaçları başka bir alana nakledilecektir, kesilmeyecektir."

BOZBEY: PLAN DEĞİŞİKLİĞİ MECLİS'TEN GEÇTİ

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de söz konusu alandaki yol değişikliğinin 30 yıllık planlarda bulunduğuna dikkat çekti. Bozbey, şunları kaydetti: "Ama yoğun trafik yükü ve özel mülkiyetten geçen yolun dar ve kullanışsız ve de zaman zaman kaza ve kavgalara neden olmasıyla plandaki yolun açılması zorunlu hale gelmiştir. Bunun için yol çalışmasına başlanılmıştır. Bu alanda daha önceki yolu yapmış olsaydık bir çok ağacı taşımak zorunda kalacaktık. Ama plan değişikliği ile yolu ortaya alarak ve orada düzenleme yaparak her iki tarafı ağaçlı yol planladık. Bu planı da Meclis'ten oybirliği ile geçirdik. Böylece bir ikisi dışında ağaçların taşınma gerekçelerini ortadan kaldırmış olduk. Bizim düşüncemiz, doğaya-yeşile sahip çıkma anlayışımız budur. Nilüfer Belediyesi'ni ağaç katletmekle eleştiren Adalet ve Kalkınma Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak'a cevabım var. Planın Nilüfer Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayından geçtiğine dikkat çekmek isterim. Plan değişikliğine onay veren birinin burada söz söylemeye hakkı yok. Ayrıca burada ağaç katliamı yok. Ama katliam görmek istiyorsa hemen yakınımızda Orhaneli Yolu'na gitsin yada en son Atatürk Kent Ormanı'ndaki ağaçları görsünler. İki yüzlülüğe gerek yok. Siyaseten söylemde bulunanlar dürüst olmalı. Birileri rant uğruna direnç gösteriyor olabilir ama bunu başka ve asılsız olayla gündeme taşımak, siyasi rant sağlamak demektir. Ama Nilüferliler bizi gayet iyi tanır."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER