Anasayfa >

Bölgeler >

Efes'in ziyaretçileri karardan memnun!

Efes'in ziyaretçileri karardan memnun!

06 Temmuz 2015 Pazartesi, 16:08:18
Efesin ziyaretçileri karardan memnun!
İZMİR - Dünyaca ünlü Efes antik kentinin, 21 yıllık bir çalışmanın ardından UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmesi İzmir'de sevinçle karşılanırken, antik kent ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı.

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği haberler ardı ardına Almanya'nın Bonn kentinden geldi. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabul edilmesinin ardından, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes antik kenti de listeye kaydedildi. 21 yıldır listeye dahil olmayı bekleyen Efes'le birlikte, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçi Höyük ve son anda Meryem Ana Evi de toplam dört bileşenle listeye girdi.


21 YILLIK RÜYA GERÇEK OLDU
Zengin tarihi ile dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Efes antik kentinin UNESCO listesine dahil edilmesiyle, 21 yıllık rüya da gerçek oldu. Almanya'dan gelen sevindirici haber, İzmir'de de sevinçle karşılandı. Efes antik kentinin listeye dahil edilmesiyle çok sayıda kişi mesaj yayımlayarak durumun İzmir açısından sevindirici olduğunu kaydetti.


EFES'E ZİYARETÇİ AKINI
Efes'in UNESCO listesine dahil edilmesinin ardından, tarihi alan da ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı. Çok sayıda yerli ve yabancı turist mekanı hayranlıkla inceledi. Ziyaretçiler, Efes'in listeye dahil edilmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, antin kentin listeye daha önceden girmesi gerektiğini savundu.
Efes esnaflarından Yusuf Dereli de, sürecin çok uzun sürdüğünü dile getirerek, ziyaretçilerin merkezde kalmasını umut ettiklerini belirtti.


EFES'İN ÇEVRESİ TAMAMEN DEĞİŞECEK
Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı ise, UNESCO zirvesi için Almanya'nın Bonn Kentinde bulunurken, Selçuk Belediye Başkanvekili Burhan Becer de verilen kararı değerlendirdi. Efes'in listeye dahil edilmesiyle antik kentin çevresinin tamamen değişeceğini ifade eden Becer, "Efes antik kenti miras olarak ne kadar önemli olduğunu uzunca bir süreden beri kanıtlamış bir yer. Belediye başkanımızın çabaları 1994'ten beri devam eden bu süreci hızlandırdı. Bütün prosedürler tamamlamadı. Zaten ICOMOS gelip olumlu raporunu verdikten sonra biz bu müjdeli haberi bekliyorduk" dedi.


Efes'in dört bileşenle UNESCO'ya girmesini 'bir taşla dört kuş vurmak' olarak değerlendiren Becer, Efes Antik Kenti, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçi Höyükle Dünya Kültür Mirası asıl listesinde yer almasının yanı sıra, son anda listeye Meryem Ana Evi'nin de dahil olmasını oldukça sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti. Becer, duygularını şu sözlerle aktardı:
"Koruma amaçlı imar planımız zaten onaylanmıştı. Şu anda Efes Ören yerlerine 2 milyonun üzerinde turist girişi var. Bu rakam mutlaka artacak. Bunlar arttığı zaman biz bunların karşılığında yapacağımız servis alanlarının artırımı ve buna benzer önemli çalışmalarımızı hızlandıracağız. Efes'in çehresi tamamen değişmiş olacak. Bu çalışma Meryem Ana Evi ve Ayasuluk Kalesi'ni de kapsayacak. Daha önce iki milyon ziyaretçinin 50- 60 bini şehir merkezine gidiyordu. Ziyaretçi sayısının artması ile şehir merkezine giden turist sayısı da artacaktır"

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER