Anasayfa >

Bölgeler >

Köln'de Türklerin yaşadığı gökdelenlerde tadilat umudu!

Köln'de Türklerin yaşadığı gökdelenlerde tadilat umudu!

03 Temmuz 2015 Cuma, 13:39:01
Kölnde Türklerin yaşadığı gökdelenlerde tadilat umudu!
Almanya'nın Köln kentinde yabancı kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı Chorweiler semtindeki 1200 dairede iki binden fazla kişi yaşıyor. Devlete ait bu binalar sadece yükseklikleri ile değil bakımsızlıkları ile de meşhur. Ancak son günlerde bina sakinlerini binaları özel bir şirketin satın aldığı haberi bir hayli heyecanlandırdı.


Belediyeye ait GAG emlak şirketi, iflasın eşiğindeki 1200 dairelik gökdelenlerin idaresini bir Euro'luk sembolik bir bedel karşılığında devralıyor. Ancak, bu kadarla kalmıyor devir teslim için imzalar atılmadan önce, alacaklıların yaklaşık 50 milyon Euro tutarındaki taleplerini karşılaması gerekiyor. Şirketin, belediye adına gökdelenleri tadilattan geçirtip çevre düzenlemesini yapması şartlar arasında. Metrekare başına 5 Euro olan kiraların da çok cüzi düzeyde artması planlanıyor.

Chorweiler'deki gökdelenlerde yaşayanların pek çok sorunu var. Bu binalarda yaşayanlara göre temizlik ve rutubet bu sorunların başında geliyor. 1973 yılından beri bu binalarda yaşayan Hasan Yurtman, bu sorunların başında temizlik ve rutubet sorununun geldiğini belirterek şöyle konuştu "Bir gün bir tamir, bir temizlik yok hiçbir yerde. Yan giderlerin faturası olarak millete 600 ila 1000 Euro arası para geliyor. Asansöre para ödüyoruz haftanın iki günü çalışıyor üç gün stop ediyor telefon ediyoruz, geliyoruz diyor gelen yok. Millet yaşlıdır gelemiyor, taşıyamıyor, sahipsiz bu binalar. İnşallah şirket tertemiz yapacak bunu bekliyoruz şirketten. Çıkmadım alıştım buraya çocuklar burada doğdu evlendi gittiler, benle hanım yalnız kaldık burada. Benim katta bir Alman kadın var 4 tane köpeği var. Biz çıkamıyoruz korkuyoruz köpekler at gibi, alakadar olmuyorlar. Kapıları açıyorsun koku geliyor, kokudan giremiyoruz."

Bu binalarda doğan ve 35 yıldır hala bu apartmanlardan birinde oturan SPD'li ilçe belediye meclis üyesi İnan Gökpınar'a göre ise bu binaların tadilatı sanıldığı kadar kolay değil. İnan en iyi çözümün binaların yıkılıp tekrar yapılması olduğunu dile getirerek şöyle konuştu "Bu evlerin sorunları çoktur, yani şöyle söyleyeyim buradaki gençler bir çöple beraber büyüdük. Buraya hiç bakım yapılmadı son 15-20 senedir devletten paralar geldi yatırım edilmedi, inşallah bu yeni GAG Köln ile bir şeyler olur ama umut açık söyleyeyim umut öyle iyi görünmüyor çünkü buradaki evlere baktığımız zaman çoğu insanlar hasta. Evlerinde küf, camlarını doğru dürüst açamıyorlar, ağaçların kağıtları hep oraya yapışıyor. Burada sorunumuz tek evler değil, çöp olsun temizliği olsun asansörler pek iyi değil her zaman bozuk. Biz isterdik ki hepsi kökten yıkılıp hepsi yeni daire olsaydı daha iyi olurdu." DHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER