Anasayfa >

Bölgeler >

İngiltere'de konut fiyat artışı hız kesti!

İngiltere'de konut fiyat artışı hız kesti!

02 Temmuz 2015 Perşembe, 15:23:16
İngilterede konut fiyat artışı hız kesti!
İngiltere'de haziran ayında konut fiyatları bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 geriledi.

Konut kredi kuruluşu Nationwide tarafından yapılan açıklamada, İngiltere'de konut fiyatlarının haziran ayında yüzde 0,2 azaldığı belirtildi. Açıklamada, ülkede konut fiyatlarında yıllık ortalama artış hızının ise son iki yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3,3'e gerilediği ifade edildi.

 

 

 

İngiltere'de konut fiyatlarının yıllık ortalama artış hızı mayıs ayında yüzde 4,6 olarak kaydedilmişti. Geçen yıl haziran ayında ise ortalama artış hızı 11,8 seviyesindeydi.

 

 

 

Nationwide haziran ayı itibariyle İngiltere'de ortalama bir konut fiyatının yaklaşık 195 bin 55 sterlin olduğunu açıkladı.

 

 

 

Kuruluşun başekonomisti Robert Gardner, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Mevcut veriler 2014'ün ortalarından itibaren konut fiyatlarının kademeli azalışına işaret ediyor. Konut fiyatlarındaki artış hızı gelir artış hızının üzerinde ama yıllık gelirin süreç içerisindeki artışı arada farkı kapatacak" dedi.

 

 

 

Gardner, Londra'daki konut fiyatlarının artış hızına ilişkin değerlendirmesinde çeyrek bazdaki artış hızının ülke ortalamasının üzerinde olduğuna dikkati çekti ve Londra'nın konut artış hızında ikinci sırada olduğunu kaydetti.

 

 

 

Birleşik Krallık'ta konut fiyatlarında en hızlı artış, yıllık ortalama yüzde 8 ile Kuzey İrlanda'da. Bunu yüzde 7 ile Londra takip ediyor. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER