Anasayfa >

Bölgeler >

Sarıkamış Harekatı'nı bu merkez tanıtacak!

Sarıkamış Harekatı'nı bu merkez tanıtacak!

30 Haziran 2015 Salı, 17:25:47
Sarıkamış Harekatını bu merkez tanıtacak!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı İdare ve Ziyaretçi Merkezinin (Sarıkamış Harekâtı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi) inşasına başladı.

Erzurum ve Kars illeri sınırları içerisinde bulunan Sarıkamış Allahuekber Dağları’nın milli park olarak ilan edilmesinin ardından şimdi de milli parkı tanıtacak Sarıkamış Harekâtı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi yapılıyor. ‘Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’ kapsamında yapılacak olan tanıtım ve araştırma merkezi, şehitlik ihya çalışmaları, toplanma merkezi, şehitleri anma yürüyüş yolu düzenlemesi ve gölet çalışmaları ile Sarıkamış Harekâtı’ndaki yaşanan olaylar vatandaşa her adımında farklı bir mesaj olarak yansıtılacak.

 

Proje 11 bin 170 m2 kapalı alan üzerine inşa edilecek

 

Yaklaşık 42 milyon TL’ye mal edilecek tanıtım ve araştırma merkezi, Yukarı Sarıkamış mevkii İstasyon Mahallesinde Sosyo-Kültürel Tesis Alanı olarak planlanan ve yaklaşık 50.175 metrekarelik alanda inşa edilecek. Projenin toplam inşaat alanı (kapalı alan) ise 11 bin 170 m2 olacak. Kaynak değerleri ziyaretçilere tanıtmak için yapılacak olan 1915 panorama salonu, 350 kişilik konferans salonu, Kafkas cephesi araştırma merkezi, sergileme ve fuaye alanı, idare binası ve mescit ile Ermeni mezalimini kabartma teknikleri kullanılarak anlatan, görsel içerikli panorama salonları bulunacak.

 

Zorlu kış şartlarına uygun bir şekilde inşa edilecek

 

İnşası yapılan merkezin Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda yapılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nin benzeri olarak yapılacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Tanıtım Merkezi, bulunduğu yerin zorlu kış şartlarına uygun bir şekilde inşa edilecek. Ayrıca her türlü engelli tarafından hiçbir güçlükle karşılaşmadan gezilebilecek bir şekilde tasarlanacak” diye konuştu

 

Şehitliklere su getirilecek

 

Uzun Devre Gelişme Planı kapsamında toplanma merkezi ve şehitleri anma yürüyüş yolu düzenlemesi kapsamında, Milli Parkın çatak tarafından giriş kısmına giriş takı, yürüyüş yolu güzergahı üzerinde giriş, mola noktası ve yürüyüş bitiş noktalarına günübirlik kullanım alanı, mola noktası, çeşme ve otopark alanları yapılacak. Sarıkamış Harekatı etkinliklerinde yapılan yürüyüş için mola noktaları olacak. Ayrıca milli park sınırları içerisinde ihya edilen 7 şehitliğe su getirilerek yolları yapılacak.

 

Yürüyüş güzergâhı üzerinde gerekli yerlerde özellikle karların erimesi sonucu oluşabilecek su akıntılarının yola zarar vermesini engelleyecek su geçiş kanalları yapılacağını da vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bölgede yapılacak olan gölet projesi kapsamında devam eden çalışmalar Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılacak. Aynı zamanda yol kenarlarında dinlenme cepleri, rölyef, heykel, şehit mektupları, anıtlar gibi materyaller bulunacak. Bu materyallerle tanıtım merkezini ziyarete gelen vatandaşlar, Sarıkamış Harekâtında şehit düşmüş askerlerimizin anısını ve çektikleri sıkıntıyı hissedecek” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER