Anasayfa >

Bölgeler >

Suriye'de belediye başkanı Türkiye'de amele!

Suriye'de belediye başkanı Türkiye'de amele!

30 Haziran 2015 Salı, 12:30:27
Suriyede belediye başkanı Türkiyede amele!
Ülkesindeki iç savaştan kaçan Suriyeli belediye başkanı Tamir el İsa, ailesi ile sığındığı Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde geçimini sağlamak için inşaatta çalışıyor.

Rakka'ya bağlı 35 bin nüfuslu Kormaza beldesinde belediye başkanlığı yapan 4 çocuk babası 47 yaşındaki İsa, iç savaş nedeniyle eşi ve çocuklarıyla 3 yıl önce ülkesini terk ederek, Türkiye'ye sığındı.

 

 

Ülkesinde 2 yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra savaş mağduru olan İsa, bir süre sonra ailesinin geçimini sağlamak için inşaatlarda çalışmaya başladı.

 

 

İsa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş nedeniyle Türkiye'ye kaçtıklarını ancak akrabalarının Suriye'de kaldığını söyledi.

 

 

Ülkesinde belediye başkanlığı yaptığını belirten İsa, Akçakale'de kendisine uygun bir iş bulamadığı için inşaatlarda çalışmaya başladığını anlattı.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne minnet borçlu olduğunu dile getiren İsa, ülkesini özlediğini ancak Türkiye'de kendisini güvende hissettiğini ifade etti.

 

Belediye başkanlığından ameleliğe kadar düşmenin zor bir durum olduğuna işaret eden İsa, "Türkiye'ye geldikten sonra bir şekilde rızkımızı çıkarmamız gerekiyordu. Kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı sürdürebilmek için inşaatta çalışıyorum. İlk zamanlar Ankara Gölbaşı'nda çalıştım, sonra Akçakale'ye geldim. En büyük oğlum da terzide çalışıyor. Allah'a şükürler olsun" dedi.

 

Ülkesinden kaçarak Türkiye'ye sığınabilen Suriyelilerin diğer ülkelerdekilere göre daha şanslı olduğunu vurgulayan İsa, şöyle konuştu:

 

"Ülkemizde 50 yıl iç savaş bitmez. Benim ülkem adına umudum yok. Allah, Türkiye'den ve Türk milletinden razı olsun. Türkiye'ye gelen sığınmacılar diğer ülkelere gidenlerden daha rahat bir yaşam sürüyorlar. Başka bir ülkede gitseydim böyle rahat yaşayamazdım."

 

 

Türkiye'de insanların çok konuksever olduğunu aktaran İsa, her zaman destek gördüklerini kaydetti.

 

Aile komşularının yardımıyla ayakta duruyor

 

İsa'nın komşusu Mehmet Candan da Suriyeli aileye ellerinden geldiği kadar yardım etmeye çalıştıklarını belirterek, İsa'nın zor şartlarda yevmiye ile çalıştığını söyledi.

 

 

Ailenin genelde komşularının yardımıyla ayakta durduğunu ifade eden Candan, "İlk buraya geldiklerinde mahalleli eşya, gıda yardımı yaptı. Şimdi de iş bulduğu zaman inşaatlara günlüğü 20 liraya çalışmaya gidiyor. Allah bu insanlara yardımcı olsun" diye konuştu. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER