Anasayfa >

Bölgeler >

Türkiye´nin ilk 'Tütün Müzesi' Samsun´da yapılıyor!

Türkiye´nin ilk 'Tütün Müzesi' Samsun´da yapılıyor!

26 Haziran 2015 Cuma, 11:22:47
Türkiye´nin ilk Tütün Müzesi Samsun´da yapılıyor!
SAMSUN Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'nin ilk tütün müzesi Bafra İlçesi'ne yapılıyor. Müze binasının inşaat çalışmalarını devam ederken, içeriğinin ise bilim insanları ve müzecilerle yapılacak ortak çalışma sonrasında şekilleneceği belirtildi...

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin dünyaca bilinen tarım ürünlerinden olan 'Samsun tütünü' için en fazla üretimin yapıldığı Bafra İlçesi'nde 'Tütün Müzesi' inşaatına geçen Şubat ayında başlandı. Müze binasının inşaasının devam ettiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş şu bilgileri verdi:


"Tütün ve tütüne dayalı ekonomi Samsun tarihinde her zaman için çok önemli olmuştur. Bizim şehrimizin ekonomik gelişmişlik seviyesinin en üst düzeylerde olduğu zamanlar, tütün ve ona dayalı ürünlerin ihracat payının yüksek olduğu zaman dilimlerine rastlar. Hala günümüzde özellikle Bafra ve Alaçam ilçelerinde tütün önemli bir geçim kaynağıdır. Türkiye'nin en modern sigara fabrikalarından birisi de 19 Mayıs İlçesi'nin sınırları içinde bulunmaktadır. Samsun tütünü dünyaca bilinen kaliteli bir tütündür. 1880'li yıllardan günümüze kadar Samsun'un sosyal ve ekonomik hayatında bu kadar önemli olan bir ürünün müzesinin yapılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor."


VATANDAŞLARDAN MATERYAL TOPLANACAK


Müzenin içeriğinin bilim insanları ve müzecilerle yapılacak ortak çalışma sonrasında ortaya çıkacağını kaydeden Necmi Çamaş şunları söyledi:


"Türkiye'de bir tütün müzesi ilk defa Samsun'da yapılıyor. Tütünün tohum halinden sigara haline gelişi, geçirdiği evreleri içeren bir süreç anlatılacak. Bu hem görsel anlatım hem canlandırmalarla olacak, teknolojinin bütün imkanlarından yararlanarak yapılacak. Bu noktada bir kampanya da başlatacağız. Samsun'da elinde tütünle ilgili geçmişten günümüze ne olursa olsun materyalleri vatandaşlarımızdan toparlayıp sergilenmeye değer görülenler sergilenecek."


Çamaş müzenin dış mimarisinin tütün fabrikasına benzetileceğini de belirtti.


Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2014 yılında Türkiye'de 70 bin ton Samsun'da ise 7 bin 31 ton tütün üretimi yapıldı. Samsun tütünde yüzde 10.04 üretim payı ile Türkiye'de 3'ncü sırada yer aldı. DHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER