Anasayfa >

Bölgeler >

Alaşehir'e 2 firma daha yatırım yapacak!

Alaşehir'e 2 firma daha yatırım yapacak!

24 Haziran 2015 Çarşamba, 12:01:01
 Alaşehire 2 firma daha yatırım yapacak!
Türkiye'nin üzüm ambarı olan Manisa'nın Alaşehir ilçesine dünyaca ünlü Sultaniye üzümü için iki firmanın daha meyve ve sebze işleme, paketleme ve depolama tesisi kuracağı öğrenildi. Devlet tarafından yüzde elli hibe desteği ile kurulacak olan tesisleri için hazırlanan projelere onay çıktı, firmalar yatırımlarına hemen başlayıp sekiz ay içerisinde tamamlayacaklar.

Göver Tarım Kurtuluş Mahallesi Denizli Yolu üzerinde 3 milyon 6 bin 735.89 TL yatırımla 103 işçi kapasiteli, Altubay Gıda Tarım Ürünleri Nakliye Ambalaj Malzemeleri Soğuk Hava Deposu İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yeşilyurt Mahallesi'nde 3 milyon 16 bin 834.235 TL yatırımla 146 işçi kapasiteli tesisleri kuracaklar.


Firmalar TKDK'ya (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) hazırlayıp sundukları projeler için yüzde elli hibe alacaklar. Göver Tarım yapacağı işletmede 2 bin 850 ton üzüm, 2 bin 850 ton kiraz, bin 350 ton nar işleme paketleme depolama ve şoklama, Altubay firması ise 4 bin 352 ton üzüm, 4 bin ton kiraz, 882 ton çilek, 720 ton incir, 480 ton kestane, bin 200 ton nar-ayva-armut-şeftali-cennet elması, bin 680 ton erik-kayısı-narenciye işleme paketleme depolama ve şoklama kapasiteli olacak.


Alaşehir'de faaliyet gösteren AN-OK Danışmanlık Ltd. Şti.'nin TKDK'ya hazırlamış olduğu 2 adet projenin hibe kazanmasıyla kurulacak olan tesislerle, Alaşehir'deki ekonomik faaliyetin de canlılık kazanacağı bildirildi. İşsizlik sorunun çözümünde katkı sağlayacak olan 2 yeni tesis Alaşehir ve çevresinde meyve ve sebze üreten, üreticiler ürünlerini yüksek fiyattan satarak ilçeye katma değer de sağlayacak.


AN-OK Danışmanlık Ltd. Şti.'nin sahibi Ahmet Kocakabak, "Alaşehir ve Sarıgöl dünyada başta sultani üzüm olmak üzere yaş sebze ve meyve ihracatında söz sahibi olmaktadır. Sadece 2014 yılında yaklaşık 300 bin ton sultani üzüm ihracatı yapılmıştır. İhracat rakamları 250- 300 milyon dolarla telaffuz edilmektedir. 2014 yılı içerisinde sadece Alaşehir'den yaklaşık 22 bin TIR çıkış yapmıştır. Dolayısıyla Alaşehir ve Sarıgöl bölgesinde faaliyet gösteren firma sayısı her gün artmaktadır. TKDK (IPARD2) 2015-2020 yılları arasında devam edecektir. Yatırım yapmak isteyen ve hibeden yararlanmak isteyen ihracatçı firma sahipleri, şahıs şirketlerinin proje hazırlayarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Çünkü Meyve ve Sebze işleme, paketleme, depolama tesisleri için destek miktarı 1 milyon 250 bin Euro'nun yüzde 50'sini hibe olarak TKDK'dan destek alacaklardır. TKDK (IPARD2) programı Eylül 2015 tarihinde açıklanacaktır. Firmalar şimdiden plan, proje,ruhsat, imar durumlarının hazırlanması gerekmektedir. Hibe kazanan projelerin sahipleri tesis kurmaya hemen başlayacaklar çünkü sekiz ay içerisinde tesisleri tamamlamaları gerekiyor" dedi.İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER