Anasayfa >

Bölgeler >

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan: "Türkiye'nin yeni bir seçime tahammülü yok"

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan: "Türkiye'nin yeni bir seçime tahammülü yok"

24 Haziran 2015 Çarşamba, 10:41:25
Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan: Türkiyenin yeni bir seçime tahammülü yok
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini belirterek, daralma yaşanan inşaat sektöründe daha çok sıkıntı yaşanabileceğine dikkat çekti...

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, inşaat sektöründe daralma yaşandığına vurgu yaparak, sektörün hareketlenmesi için gerekli olan önerilerini paylaştı.


İnşaat sektörünün ekonominin lokomotifi ve işsizliğin en büyük çaresi olduğunu belirten Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, "İnşaat sektörü dediğimizde 300 yan sektörü de konuşuyor oluyoruz. Dolayısıyla inşaat sektöründe bir sıkıntı varsa, bu 300 yan sektörle birlikte işsizliği de etkiler, ekonominin kötü gidişini de etkiler, devletin gelirini de etkiler. Son günlerde ciddi bir daralma var. İnşaat sektöründe ciddi bir güvensizlik var, heyecan yok. Bu zaten şu anda çok iyi olmayan ekonomiyi olumsuz etkileyebilir. O zaman bundan en büyük zararı Türkiye çeker, ekonomi çeker, bütçe açığı fazlalaşır ve işsizlik artar" dedi.

"MORTGAGE KRİZİ GİBİ BİR KRİZLE KARŞILAŞABİLİRİZ"
Sektörün mevcut siyasi belirsizlikte daha çok sıkıntıya düşebileceğine işaret eden Aslan, bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini, Türkiye'nin yeni bir seçime tahammülü olmadığını ifade etti. Aslan, "Konut sektörü üzerindeki vergi ve harçlar gözden geçirilmezse korkarım ki inşaat sektöründe bugüne kadar yaşanmamış bir sıkıntı yaşayabiliriz. Aynı Avrupa'daki bilhassa Amerika'daki mortgage krizine benzer bir krizle karşı karşıya kalabiliriz. Bankalara ve icra dairelerine baktığımızda konut taksitlerini ödeyemediği için pek çok insan elindeki konutunu yok pahasına çıkarmak zorunda, yok pahasına elinden alınma durumuyla karşı karşıya" ifadelerini kullandı.
kentsel dönüşümü de eleştiren ve Türkiye'de kooperatifçiliğin ihmal edildiğine de değinen Aslan, yap sat modeline geçildiğini ve orta gelirli ailelerin düşünülmediğini savundu.

"UYDUKENT MODELİ YOKSA SEKTÖRÜ HAREKETLENDİREMEZSİNİZ"
Yerel yönetimlerin kooperatifçiliği desteklemesi gerektiğini kaydeden Hüseyin Aslan, şöyle devam etti: "Bir ülkenin gelişmişliği gösteren bir ölçüdür. Ama Türkiye'de kooperatifçilik ihmal edildi. Daha çok yap-sat modeli geliştirildi. Yap-satçılık modeli tabiî ki serbest ekonomi içerisinde olması gerekiyor, ancak bununla birlikte kooperatifçilik modelinin de desteklenmesi gerekiyor ki orta gelir grup, çalışan kesim de ev sahibi olabilsin. Ama benim söylediğim kooperatifçilik modeli öyle 50-60 konutluk bir model değil, uydu kentler modelidir. Eğer siz İzmir'in yeni gelişmekte olan bir bölgesine 5'er bin konutluk uydu kent projelerini planlamazsınız, bu kentin geleceğine kötülük yaparsınız. İstediğiniz kadar konut yapın, eğer uydukent modeli altyapısıyla, sosyal tesisiyle, eğitim alanlarıyla, kültür alanlarıyla, insanlarımızın her ihtiyacına cevap verecek şekilde bir uydukent modeliyle konut sorununu çözmezseniz, inşaat sektöründe sadece günübirlik bir hareketlilik sağlarsınız. Oysaki Ege-Koop'un bugüne kadar gerçekleştirdiği ege kentler, İzmir'in eski Belediye Başkanı Sayın Burhan Özfatura dönemindeki Evka modelleri örnek alınması gereken modellerdir. Bu modellerin desteklenmesi lazım, bilhassa yerel yönetimlerin desteklemesi gerekiyor."

"GÖKDELENLERLE HAREKETLİLİK KAZANDIRAMAZSINIZ"
Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, şehir merkezine yapılan gökdelenlerle, gelişi güzel yapılan bir planlama anlayışıyla, eski binanın yıkılıp yeni binanın yerine yapılmasıyla inşaat sektöründe hareketlilik kazandırılamayacağını savundu. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER