Anasayfa >

Bölgeler >

Torbalı ilçesi 61 ili geride bıraktı!

Torbalı ilçesi 61 ili geride bıraktı!

19 Haziran 2015 Cuma, 15:22:50
Torbalı ilçesi 61 ili geride bıraktı!
İzmir'in Torbalı ilçesi, 2014 yılında ihracat rakamları ile 61 ili geride bırakırken Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasına 6 firma sokmayı başardı.

İzmir'in ödediği verginin yüzde 55'ini karşılayan, ihracatta 61 ili geride bırakan Torbalı; Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasına 6 firma sokmayı başardı. Dünyaca ünlü birçok firma başta olmak üzere dev marka ve işletmelere ev sahipliği yapan Torbalı, Türkiye genelindeki en büyük şirketler listesine üst sıralardan temsilci sokmayı sürdürüyor.

 

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan 2014 yılı Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde Torbalı'dan 6 firma yer aldı. İzmir ihracatının 10'da birini, 864 milyon TL'lik ihracatı ile 61 ili geride bırakan Torbalı, her dönem yatırımcının ilgisini çekiyor. Torbalı firmaları arasında Philsa, her zaman olduğu gibi listenin en üst sıralarında yer aldı. Hem ihracat hem de vergi potansiyeli ile İzmir'de önemli bir konuma sahip Torbalı'nın Türkiye genelinde 500 firma arasına 6 temsilci sokmasının büyük gurur olduğunu söyleyen Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, "Son dönemde açıklanan tüm başarı ve rekor listelerinde Torbalı'nın adını görmek sevindirici. İlçe olarak çalışmanın, üretmenin ve rekorları alt üst etmenin haklı gururunu yaşıyoruz" dedi.

 

 

DEV FİRMALAR

Coğrafi konum, demir yolu, hava alanı ve limana yakınlığı, İzmir-Aydın Otoyolu ve karayolunun içinden geçmesi, iki organize sanayi bölgesine ev sahipliği yapması son yıllarda Torbalı'nın marka değerini giderek artırıyor. Philip Morris, JTI, Merinos, Tukaş, TAT, TTL, Agromey, Dr. Oetker, Özgörkey, İşbir Sünger, Alfemo, Sun Tekstil gibi uluslararası derecede büyük firmalara ev sahipliği yapan Torbalı, her dönem yatırımcının ilgisini çekiyor. Geçen yıl Türkiye'de en çok vergi ödeyen 100 firma arasına, Torbalı ilçesinden iki firma girdi. Aynı yıl içerisinde Torbalılı 13 şirket, İzmir'in 100 sanayi kuruluşu arasında yer aldı. Bu yıl da İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 2014 yılı Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde Torbalı'dan 6 firma yer aldı. EBSO'ya kayıtlı 59 firmanın yer aldığı listede Torbalı Ticaret Odası'na kayıtlı 6 firma listeye girmeyi başardı. Üretimden satış baz alınarak hazırlanan çalışmada; Torbalı'da faaliyet gösteren Philip Morris Sabancı A.Ş.'nin 36. sırada yer aldığı listede

ayrıca JTI Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş. (89), Tat Gıda Sanayi A.Ş. (105), TTL Tütün A.Ş.,(334) Agromey Balık A.Ş,(291) Sun Tekstil San. A.Ş (390) bulunuyor.

 

EKONOMİK BAŞARIDA HEP VARIZ

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesine Torbalılı firmaların damga vurmasını değerlendirdi. Listede 6 Torbalılı firma olmasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Olgun, "Torbalı, sanayisiyle bütünleşmiş bir ilçe. Her geçen gün yapılan yeni yatırımlarla gücüne güç katıyor. Ödediğimiz verginin yanı sıra gerçekleştirdiğimiz ihracatla ülke ekonomisine büyük katkı koyuyoruz. Hedefimiz, 2015 yılı sonunda 1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak. En büyükler listesine 6 firmamız girdi. Ekonomik tüm başarılarda Torbalı'nın ismi hep üst sıralarda yer alıyor. Türkiye'ye model olabilecek bir ekonomimiz var. Üretim, sanayi, tarım, inşaat ve hizmet sektörünü bir arada götürebilen ekonomimiz giderek ivme yakalıyor. Türkiye'nin 61 ilinden daha fazla ihracat yapıyoruz. Ege'de, Denizli ve Manisa dışındaki tüm illeri geride bıraktık" dedi.

 

İHRACATTA REKOR

Pancar ve Torbalı organize sanayilerinin de yer aldığı Torbalı'da sanayi kuruluşları Ortadoğu, Afrika ülkeleri, Balkanlar ve Avrupa başta olmak üzere 150 ülkeye ihracat yapıyor. Tam 26 farklı sektörde ihracat yapan Torbalı, İzmir'in ihracat yükünün önemli bir kısmını karşılıyor. İrili ufaklı 800 işletmeye ev sahipliği yapan ilçe, 862 milyon dolar ihracatla, İzmir'in ihracatının 10'da 1'ini gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı.

Ege İhracatçıları Birliği'nden alınan rakamlara göre, Torbalı'daki firmaların 2014 yılı içerisinde en çok tütün sektöründe ihracat yaptığı görüldü. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER