Anasayfa >

Bölgeler >

Osmaniye’de site inşaatından tarih fışkırdı!

Osmaniye’de site inşaatından tarih fışkırdı!

18 Haziran 2015 Perşembe, 13:07:20
Osmaniye’de site inşaatından tarih fışkırdı!
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir inşaat firmasınca site yapılacak alanda Osmaniye Müze Müdürlüğü'nce yapılan arkeolojik sondaj çalışmasında Roma ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülen tarihi buluntular ortaya çıkarıldı.

3. derecede arkeolojik sit alanı olan Bağ Mahallesi'nde bir inşaat firmasınca site inşaatına başlanmak üzere inşaat ruhsatı için Osmaniye Müze Müdürlüğü'ne başvuruda bulunuldu. Osmaniye Müze Müdürlüğü arkeologları gözetiminde yapılan sondaj çalışmasında Roma dönemine ait çok sayıda işlemeli sütun, yer altı şebekesine ait pişmiş topraktan borular ve sur duvarları ortaya çıktı. Bazı eserler Kadirli ilçesinde bulunan Tarihi Alacami'nin bahçesine kaldırıldı. Mahalle sakinlerinin inşaat alanında 'geceleri de kazı yapılıyor tarihi eserler kaçırılıyor' iddiası üzerine polis kazı alanında geceleri güvenlik tedbiri alıyor.

 

 

Osmaniye Müze Müdürü Arkeolog Nalan Yastı yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar titiz bir çalışma yürüttük. Sondaj çalışmamız devam ediyor. Çalışmamız bitince Adana Tarihi Eserleri Koruma Kuruluna rapor sunacağız" şeklinde konuştu. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER