Anasayfa >

Bölgeler >

Tepekule mahallesine büyük müjde!

Tepekule mahallesine büyük müjde!

18 Haziran 2015 Perşembe, 12:32:29
Tepekule mahallesine büyük müjde!
Bayraklı Belediyesi, Tepekule Mahallesinde 1986'dan bu yana kayıtlara işlenmeden el değiştiren ancak ilk sahipleri tarafından üzerine ipotek konulan tapulardaki ipotekleri mahkeme kararıyla kaldırttı.

Bayraklı Belediyesi, yaklaşık 30 yıl Tepekule Mahallesinde bin 600 konutu ilgilendiren imar planlarında yapılan hatanın düzeltilmesini sağladı. O dönem yapılan imar planlarına göre, arazilerini satan şahısların arazilerini yeşil alana, yola terk etmesi gerekirken tapulara ipotek koydurdu. Bu sırada araziler, üzerinde ipotekle ilgili bir sıkıntı görünmediği için birçok kez el değiştirdi. Ancak ilerleyen yıllarda sayısal sisteme geçiş aşamasında bu durum fark edildi. Vatandaşlara yüklü miktarda borç çıkartıldı. Bu noktadan sonra Bayraklı Belediyesi harekete geçti. İlk olarak yeni planlar hazırlanarak onaylanması için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Söz konusu eski plan iptal edildi. Yeni yaptığımız planları Büyükşehir Belediyesi'ne onaylattık. Vatandaşlarımız ipotekten kurtuldu. Çabaladık ve başardık. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

 

 

DAVA AÇILDI

Bu konuya ilişkin 2009'da İzmir 3. İdare Mahkemesi, 2013'te İzmir 4. İdare Mahkemesi ve son olarak Bayraklı Belediyesi İzmir 5. İdare Mahkemesine dava açtı. Son olarak mahkeme Bayraklı Belediyesi'nin bölgeyle ilgili yaptığı yeni planların kabul edilmesini ve ipoteklerin kaldırılması kararını verdi. Büyükşehir yeni planları kabul etmesiyle altı yıl uğraşın ardından yaşanan sıkıntı vatandaşın lehine sonuçlanmış oldu.

 

 

İPOTEK SORUNU ORTADAN KALKTI

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, tapulardaki ipotek sorunun ortadan kaldırdıklarını, açtıkları davayı kazandıklarını belirterek Tepekule Mahallesi sakinlerine müjdeyi verdi. Başkan Karabağ, "Açtığımız dava hemşehrilerimin lehine sonuçlandı. 1986 yılında yapılan planlardaki hatalı parselasyonlar bize geldiğinde hemen iptal ettik. Bedelsiz terklere imkan veren yeni parselasyon planı yaptık. Bu yaptığımız işlemi mahkeme götürdüler. Mahkemede kaybettiler. Kararı bir üst mahkeme taşıdılar. Mahkeme de, 'Büyükşehir Belediyesi'ne onaylatın' dedi. Bunun için iki yıldır uğraşıyoruz. Sonunda başardık. Yeni planlar ilk olarak Büyükşehir Encümeninde kabul edildi. Söz konusu eski plan iptal edildi. Yenisini Büyükşehir Belediyesi'ne onaylattık. Artık yerleriniz ipotekten kurtuldu. Çabalık ve başardık. Hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu. İHA

 

 

 

 

 

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER