Anasayfa >

Bölgeler >

ORAN, 58 projeyi destekleyecek!

ORAN, 58 projeyi destekleyecek!

16 Haziran 2015 Salı, 16:57:05
ORAN, 58 projeyi destekleyecek!
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), 'Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Rekabet Programı' ile 'Kültür ve Turizm' mali destek programları kapsamında hazırlanan 58 projeyi destekleyecek. Projeler için Sivas, Kayseri ve Yozgat'a 36 milyon liralık yatırımın hayata geçmesi planlanıyor.

ORAN Yönetim Kurulu, Sivas'ta toplandı. ORAN Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan Ajans Yönetim Kurulu Başkanı ve Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, ORAN'ın 2015 yılı teklif çağrısı kapsamında başvuru süreci 10 Nisan 2015 tarihi itibariyle sona eren mali destek programlarına yapılan proje başvurularının değerlendirme sürecinin tamamlandığını belirterek, toplam 17 milyon TL kaynağın aktarılacağı başarılı projelerin belirlendiğini kaydetti. Bağımsız değerlendiriciler tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler neticesinde, 'Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Rekabet Programı' ile 'Kültür ve Turizm' mali destek programları kapsamında toplam 58 proje başvurusunun Ajans tarafından desteklenmeye hak kazandığını açıklayan Yazıcı, "Belirlenen projelerle bölgemizde toplam 36 milyon TL tutarında bir yatırımın hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Ajans web sitesinde ilan edilecek olan başarılı proje sahipleri ile sözleşmeler imzalanarak projeler uygulanmaya başlayacaktır." dedi.

"Ayrıca geçtiğimiz dönemde ORAN tarafından Kayseri, Sivas ve Yozgat illeri için Sosyal Durum Analizleri hazırlanarak, Kalkınma Bakanlığı'na sunulmuştur" diyen Vali Abdulkadir Yazıcı, şöyle devam etti: "Bu kapsamda sosyal altyapı açısından bölge il ve ilçelerinin sorunları ve çözüm önerileri ile birlikte, illerin nüfus, göç, eğitim, sağlık, aile, istihdam, sosyal güvenlik, gelir dağılımı ve fırsat eşitliği, konut, yoksulluk, sosyal yardımlar, sosyal sivil toplum ve sosyal hareketler, kültür konularında durumları detaylı olarak incelenmiş, sorunlar ve çözüm önerilerine geniş yer verilmiştir. İllerimizin kalkınması adına hazırlanan eylem planlarının ve sosyal durum analizi çalışmaları kapsamında sunulan çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi amacıyla Kalkınma Bakanlığı başta olmak üzere ilgili mercilerle iletişim halinde yürütülen çalışmalar bundan sonraki süreçte de devam edecektir."

Daha sonra ORAN Yönetim Kurulu toplantısı basına kapalı olarak devam etti. Toplantıya Sivas Valisi Alim Barut, Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Ticaret Odası Başkanı Osman Yıldırım ve Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Vekili Fatih Gavgacı katıldı. CİHAN

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER