Anasayfa >

Bölgeler >

Samsun Kavak Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi, Fen Lisesine dönüştü!

Samsun Kavak Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi, Fen Lisesine dönüştü!

15 Haziran 2015 Pazartesi, 15:46:17
Samsun Kavak Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi, Fen Lisesine dönüştü!
Samsun Kavak Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi, Fen Lisesine dönüştü…

Kavak Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi, Samsun ve çevre ilçelerden gelen öğrencilere 7 yıl boyunca eğitim-öğretim olanağı sunarak ışık oldu. Eğitimin niteliğini artırmayı destekleyici çalışmalar yürütmek hedefiyle yola çıkan Çelikel Eğitim Vakfı’nın kurucusu Rıdvan Çelikel tarafından yaptırılan ve geçmişi başarılarla dolu olan Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi, şimdi yeni bir atılım yaparak daha büyük başarılara imza atmak üzere Fen Lisesi’ne dönüştü.

 

 

Tam donanımlı, 360 öğrenci kapasiteli Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi 2008 yılında, okulun 112 öğrenci kapasiteli yurt binası ise 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanmıştı.

 

 

17 derslik, fizik, kimya, bilgisayar ve müzik laboratuvarları, 150 kişilik konferans salonu, zengin kütüphane, satranç, bilardo, masa tenisi, voleybol ve basketbol alanları, etüt ve dinlenme odaları, yemekhane, geniş bahçe ve etkinlik alanı ile kapsamlı bir donanıma sahip lisenin öğrencileri büyük başarılara imza attı.

 

 

Lisenin öğrencileri, 2011 yılında “TÜBİTAK Proje Yarışmaları”nda Karadeniz Bölge 3.’lüğünü, 2012 yılında “Liseler Arası Bilgi Yarışması”nda Samsun 2.’liğini kazandılar. Bu yıl lisenin öğrencileri satranç dalında da Samsun birinciliğini elinde tutuyor.

 

 

Birçok yarışmada birinciliği bulunan lisenin, üniversite sınavlarına giriş oranları oldukça yüksek. 2011 yılında öğrencilerin yüzde 74’ü, 2012’de yüzde 77’si, 2013’te yüzde 79’u, 2014’te yüzde 72’si üniversite sınavını kazandı.

 

 

Eğitimin niteliğini artırmaya yönelik programlar geliştirmek için 2007 yılında kurulan Çelikel Eğitim Vakfı’nın, Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi’nde yürüttüğü Eğitimde Geniş Açı programı Rıdvan Çelikel Fen Lisesi’nde de sürdürülecek. Bu program ile, öğrencilere, ebeveynlere ve öğretmenlere yönelik, kişisel ve sosyal gelişim olanakları sunan kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriliyor.

 

 

Çelikel Eğitim Vakfı, ülkemizin insan haklarına dayanan kalkınmasına hizmet eden, özgüvenli olduğu kadar sınırlarını bilen, uluslararası başarıları olan insanların çoğunlukta olduğu bir ülke haline gelmesine destek verme yolunda model ve uygulamalar geliştiriyor. Vakıf bu vizyon ile Kavak Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören öğrencileri başarı burslarıyla destekliyor. Lisenin fen lisesine dönüşümü ile birlikte, TEOG tercihleri sonucunda Kavak Rıdvan Çelikel Fen Lisesi’ne yerleşerek kayıt yapan ve belirlenen başarı kriterlerine göre burs hakkı kazanan öğrencilere 100 TL ile 700 TL arasında değişen burs olanakları sağlanacak.

 

 

Bunun yanı sıra, TEOG yerleştirmeleri sonucunda başarı bursları için yeterli puan aralığını sağlayamayan, ancak eğitim-öğretim yılı içinde göstermiş olduğu performans sonucunda, Vakfın belirlediği kriterler doğrultusunda başarılı olan öğrencilere, yine 200 TL ara sınıf başarı bursu sağlanacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 13 Temmuz 2017 Perşembe, 17:30 Bu lise hakkında bilgi sahibi olan var mı BESRA Gelmez CEVAPLA
DİĞER HABERLER