Anasayfa >

Bölgeler >

Hamam Tekke, 'Oyuncak Kütüphanesi' oldu!

Hamam Tekke, 'Oyuncak Kütüphanesi' oldu!

10 Haziran 2015 Çarşamba, 15:22:04
Hamam Tekke, Oyuncak Kütüphanesi oldu!
Bursa'da restore edilen Hamam Tekke, artık 'Oyuncak Kütüphanesi' olarak hizmet verecek...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hamam Tekke Oyuncak Kütüphanesi'nin tarihi hakkında bilgiler verdi. Altepe, şunları kaydetti: "İsmail-i Rumi Tekkesi olarak da anılan tekkenin kurucusu Saçlı Ahmed Efendi'dir. Ustrumca doğumlu olan Sufi, burada tahsilini tamamladıktan sonra Balkanlar'da değişik yerlerde bulunmuş, oralardaki ulema ile yakın ilişkiler içerisine girerek onların bilgilerinden istifade etmiştir. Daha sonra İstanbul'a gelerek Tophane Kadriyye Dergahı Şeyhi İsmail-i Rumi yanında eğitimini tamamlamış ve hocası tarafından 1627 yılında Bursa'ya gönderilmiştir. Sufi, Bursa'da Ali Paşa Mahallesi'ne yerleşip o zaman harap bir vaziyette bulunan Ali Paşa Hamamı'nı satın alarak onarımdan geçirtip tekke haline getirmiş ve 14 yıl burada görev yaptıktan sonra vefat etmiştir. 1849 yılında onarım geçiren tekke 1854 depreminde oldukça fazla zarar görmüştür."

Tekkenin bir süre daha devam eden faaliyetlerinin ardından 1924 yılında tamamen kapandığını anlatan Başkan Altepe, uzun süre boş kalan ve bir müddet de konut olarak kullanılan yapının Vakıflar mülkiyetinde olduğunu, Büyükşehir Belediyesi tarafından onarım karşılığı tahsis olarak alındığını belirtti. Başkan Altepe, yapının restorasyon projelerinin Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığını ifade ederek, "Yapı, çocuk kütüphanesi işlevinin yanında oyuncak kütüphanesi olarak da hizmet verecek. Bu konuda Uludağ Üniversitesi ile yapılan protokol çerçevesinde işlev ve eğitim konusunda işbirliği yapıyoruz. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Handan Asude Başal ve araştırma görevlilerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz." dedi.

Oyuncak kütüphanesi kavramının Türkiye'de yeni gündeme geldiğini vurgulayan Başkan Altepe, şun ifadeleri kullandı: "Kütüphaneye gelen çocuklar buradaki oyuncaklardan faydalanabilecekler ve oyuncakları ödünç olarak alabilecekler. 0-12 yaş aralığındaki çocukları oyuncakla tanıştırmak, oyuncakları evlerine götürüp oynamalarını sağlamak ve eğitimlerini desteklemeyi amaçlayan uygulamayla özellikle nitelikli oyuncağa ulaşamayan, sosyo-ekonomik bakımdan dezavantajlı çocukların gelişimlerine destek olarak çocuğu okul öncesi eğitime hazırlamayı da hedefliyoruz."

Kütüphane binasının 3 kattan oluştuğunu anlatan Başkan Altepe, bina ile bütünleşik durumdaki hamam tekkenin atölye çalışmaları için planlandığını, okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri ile yapılması düşünülen atölye çalışmalarında geleneksel oyuncakların tanıtılıp ve geri dönüşüm malzemelerinden oyuncak yapılmasının planlandığını belirtti. Başkan Altepe, okuma odası olarak planlanan ikinci katta anaokulu öğrencilerine yönelik boyama kitapları, hareketli kitaplar, sesli kitaplar ile ilköğretim öğrencileri için Türk ve Dünya edebiyatının güncel yayınlarından oluşan bir kitaplık oluşturulduğunu, oyuncakların bulunduğu 3. katta bir salonda 0-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik oyuncaklar ve diğer salonda da 7-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik oyuncakların bulunduğunu söyledi.

Merkeze bağlı olarak, donatılmış gezici oyuncak kütüphanesi ile dezavantajlı kesimlere gidilerek buralarda hizmet verileceğini de ifade eden Başkan Altepe, "Çeşitli yerlere konulacak oyuncak kumbaraları ile bağışlanan oyuncaklar, ihtiyacı olanlara ulaştırılacak. Yapı bünyesinde yer alan hamam kısmında oyuncak yapma atölyeleri çalışmaları yapılarak, çocukların verilecek eğitimlerle kendi oyuncaklarını kendileri yapabilmeleri sağlanacak." diye konuştu. CİHAN

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER