Anasayfa >

Bölgeler >

Restorasyonu tamamlanan İsabey Hamamı açıldı!

Restorasyonu tamamlanan İsabey Hamamı açıldı!

10 Haziran 2015 Çarşamba, 15:19:22
Restorasyonu tamamlanan İsabey Hamamı açıldı!
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce, Osmanlı vakıf eserlerinin yer aldığı Balkanlar coğrafyasında restorasyonu tamamlanan ilk eser olma özelliği taşıyan Saraybosna'daki İsa Bey Hamamı açıldı.

 

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan İsa Bey Hamamı, Üsküp-Bosna Sancaktarı İsa Bey tarafından 15. yüzyılda yaptırıldı. Eski hamam ilk kez 1462 yılında İsa Bey İsakovic'in vakıfnamesinde yer aldı. Hamam, 15. yüzyılda Saraybosna şehrini maddi ve manevi anlamda merkez haline getiren yapılardan birisi olarak dikkati çekti. Zaman içinde yıkılan eski hamamın yerine 1890'da yeni bir yapı inşa edildi.

 

Türk kültürünün korunması ve yaşatılması için İsa Bey Hamamı'nın aslına uygun olarak bakım, onarım, restorasyon ve konservasyonunun yapılması konusunda 9 Aralık 2011'de Bosna-Hersek İslam Birliği Saraybosna Vakıflar Müdürlüğü ile Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

 

Restorasyon çalışmaları esnasında yarı yıkık vaziyette bulunan hamamın beden duvarları tamamlandı, özgün kısımlarda sağlamlaştırma yapıldı, hamamın kubbe ve tonozları korunarak üst örtüsü tamamen değiştirildi. Yapının kapı pencere doğramaları, döşemeler, cephe süslemeleri, çatı dekoratif elemanları tamamen yenilendi, Elektrik ve makine tesisatı yeniden yapıldı. Hamamın dışında kalan ve yarı yıkık vaziyette bulunan bölümleri ayağa kaldırıldı. Hamam, 2 trilyon 652 bin 117 liraya restore edildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  eşi Emine Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdiç, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bosna Hersek Reisülüleması Hüseyin Kavozoviç ile İsa Bey İshakoviç Hamamı’nın açılışını yaptı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER