Anasayfa >

Bölgeler >

Kozaklı´da 14 bin 520 dekar tarım alanı sulanacak!

Kozaklı´da 14 bin 520 dekar tarım alanı sulanacak!

05 Haziran 2015 Cuma, 13:05:17
Kozaklı´da 14 bin 520 dekar tarım alanı sulanacak!
Kozaklı çiftçisinin yaklaşık 40 yıldır yapımını beklediği baraj sayesinde 14 bin 520 dekar tarım alanı sulanabilir hale gelecek.

Nevşehir'in Kozaklı ilçesine bağlı Doyduk Köyü'nün yaklaşık 2.5 kilometre kuzeyindeki Deliçay Irmağı'nın kollarından Kalaycık Deresi üzerinde yapımı tamamlanan Doyduk Sulama Barajı'nda, su tutma işlemine başlanıldı. 13.71 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip baraj ile Doyduk Köyü'nün yanı sıra civardaki Belekli, Küllüce, Kılıçlı, Çayiçi ve Karahasanlı köylerinde toplam 14 bin 520 dekar arazide sulu tarım yapılabilecek. Bölge tarımına ciddi katkılar sağlamasının beklendiği ve proje için yaklaşık 40 milyon TL'lik bir harcama yapıldı.

 

 

Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Doyduk Sulama Barajı'nın tamamlanması için iktidarları döneminde yaklaşık 40 Milyon TL tutarında bir harcama yapıldığını belirterek barajda su tutma işlemine başlandığını ve bölgede sulu tarıma geçileceğini açıkladı.

 

 

Doyduk Sulama Barajı sayesinde köylerindeki sulanabilir tarım arazi oranının ciddi anlamda artacağını kaydeden Belekli Köyü Muhtarı Hasan Hüseyin Şahin, köylerinde sulu tarıma geçecekleri için heyecanlı olduklarını söyledi. Barajın yapımının ardından kapalı kanal sistemi ile tarlalarına su verileceğini ifade eden Şahin, "Buranın temelinin ne zaman atıldığını bile tam hatırlamıyoruz. 40 yılı aşkın bir süredir bizler buranın yapılmasını bekliyoruz. Uzun yıllar geçmesine rağmen barajın tamamlanmasından dolayı mutluyuz" dedi.

 

 

Köy çiftçilerinden Ahmet Öztürk ise, barajın temelinin atılmasından sonra hiçbir inşaat çalışmasının yapılmadığını belirterek, "Bölgedeki tarım arazilerimizde sulu tarıma geçmemiz ile birlikte verimde ciddi artışlar yaşanmasını bekliyoruz. Bu durum köyümüzün de kalkınmasına neden olacaktır. Allah bizlere bu hizmeti kazandıranlardan razı olsun" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER