Anasayfa >

Bölgeler >

Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali temeli atıldı!

Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali temeli atıldı!

01 Haziran 2015 Pazartesi, 14:58:48
Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali temeli atıldı!
Bakan Yıldız, Limak Holding'in Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali Yeni Yatırımı Kredi Sözleşmesi imza ve temel atma törenine telekonferansla bağlandı.

Enerji yatırımlarında kamu ile özel sektörün yer değiştirdiğine dikkati çeken Taner Yıldız, 13 yıl öncesine kadar elektrik üretiminde özel sektörün payı yüzde 32'lerde olduğunu, şimdilerde ise kamu payının yüzde 32'lere düştüğünü kaydetti.

 

Yıldız, "Sene 1902; Türkiye'de ilk elektrik üretimi başlıyor. Sene 2002; 31 bin 800 megavatlık ilk yüzyıl içerisinde Türkiye'de kurulu güç tesis ediliyor. Bu ülkenin idaresine konan irade son 12 yılda, hükümetlerimizi zamanında takribi 39 bin megavatlık yeni kurulu güç tesis etti. İlk yüz yıldakinden daha fazlasını son on iki yılda tesis ettik" ifadelerini kullandı.

 

Dünyada yıllık yapılması gereken 2 trilyon dolarlık yatırımın yüzde 60'ının, ömrünü tamamlamış tesislerin yenilenmesiyle ilgili olduğuna dikkati çeken Yıldız, Türkiye'deki elektrik yatırımlarının da süresi dolan tesisleri yenileyeceğini bildirdi.

 

Yıldız, kamunun zorda kalmadıkça üretim yatırımı yapmadığını belirterek, özel sektörün yaptığı yatırımların kamu bütçesine katkı yaptığını anlattı.

 

Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: "Buradaki 520 milyon avroyu kamu harcamış olsaydı, biz mutlaka kamu bütçesi içerisinden emniyet, adalet, sağlık veya sosyal konulardan kesinti yapacaktık. Tersinden, özel sektör bu finansmanı bulduğu için kamu bütçesinde saydığım yapılara artı finansman aktarmak anlamına da geliyor. Hem sosyal devlet anlayışını kurguluyoruz, hem de bunu enerji sektörü vasıtası ile yapıyoruz."

 

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de "Bu yatırım, hem grubumuz hem de Türkiye adına çok büyük önem arz ediyor" dedi.

 

Yatırımın yaratacağı doğalgaz tasarrufu sayesinde, Türkiye'nin doğalgaz ithalatında yıllık yaklaşık 240 milyon dolar azalma sağlanacağını ifade eden Özdemir, "520 milyon avroya mal olacak bu yatırım için 395 milyon avroluk kredi kullanacağız. Kredi tutarının büyük bir bölümü, yabancı bankalardan sağlanmış olacak. Bu da Türkiye'ye duyulan güveni teyit etmiş olmaktadır" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kaymakam Cemalettin Yılmaz, Belediye Başkanı Emin Halebak ve Limak Enerji Üst Düzey Yöneticisi Ergüven, butona basarak termik santralin temelini attı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER