Anasayfa >

Bölgeler >

Bodrum'da yüksek kira eylemi!

Bodrum'da yüksek kira eylemi!

01 Haziran 2015 Pazartesi, 13:56:27
Bodrumda yüksek kira eylemi!
BODRUM'de, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 'Kiralar Denetlensin Grubu' adı altında örgütlenen bir topluluk, eylem yaptı. Hayat pahalılığına dikkati çeken ve ilçedeki kira ücretlerinin yüksek olduğunu vurgulayan grup, yetkililerden denetleme istedi.


Kiralar Denetlensin Grubu'na üye yaklaşık 50 kişilik bir grup, dün saat 20.30 sıralarında, Bodrum Belediye Meydanı'nda bir araya geldi. Eylemciler; 'Barınma Hakkımız Engellenemez', 'Sağlık Hakkımız Engellenemez', 'Bodrum'da Ulaşım Halk İçin Olsun', 'Emekliye Toplu Konut', 'Geçinemeyen Gitsin Zihniyetine Son' ve 'Bodrum'da Kiralar Denetlensin' yazılı dövizler taşıdı. Grup adına basın açıklamasını ilkokul öğretmeni Engin Karataş, yaptı.


MAAŞLAR KİRAYA YETMİYOR


Bodrum'da öğrenci, işçi, memur, emekli ve esnafın çok güç koşullar altında yaşadığını belirten Karataş, "Bodrum, emekçiler için yaşanılmaz bir hale getirildi. Barınma, ulaşım, sağlık, eğitim hakkımız elimizden alınıyor. Hayat pahalılığı her geçen gün bilinçli olarak artırılıyor. Bodrum ülkemizdeki en pahalı ilçe haline getirildi. Kiralardaki dengesiz artışlar ve yöneticilerin soruna göz yumması üzerine kazancımızın neredeyse tamamını ev kirası için veriyoruz. Öyle ki asgari ücret ile çalışan bir çift, küçük bir ev için 1000-1500 lira ödemek zorunda kalıyor" dedi.


HAKLARININ KORUNMASINI İSTEDİ


Belediyelere ait kafeteryadaki fiyatların da yüksek olduğunu belirten Karataş, şunları anlattı:


"Dolmuşla yapılan taşıma pahalı, herkes kendi aracıyla yolculuk ediyor. Trafik tıkanıyor. Okul sayısı yetersiz kaldığı için öğrenciler servise binmek zorunda kalıyor. Halk pazarı uygun değil. Bodrum'da tek bir devlet hastanesi var. Özellikle yaz aylarında kalabalıktan tedavi olmak mümkün değil. Burada yaz-kış çalışıp yaşamakta olan insanlar daha fazla mağdur edilmemelidir. Acil olarak bir önlem alınması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Yöneticileri emekçilerin haklarını korumaya davet ediyoruz."


"EVLERİN KİRALAMA ÖLÇÜLERİ DENETLENMELİDİR"


Kaymakamlık ve valiliğe seslenen Karataş, "Kiralar bir an önce belirli bir noktaya çekilmelidir. Evlerin kiralama ölçüleri denetlenmelidir. Tek göz bir odaya ev deyip 1000 lira kira isteyenler cezalandırılmalıdır. Tüm yöneticiler artık Bodrum'a emek verenlerin kıymetini bilmeli ve gereken önlemler alınmalıdır. Bu sorunları görüp çözmeyen yöneticiler hakkında yasal haklarımızı arayacağımızı da herkes bilmelidir" dedi. DHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER