Anasayfa >

Bölgeler >

Türkiye'nin en büyük hayvan bakımevinin temeli atıldı!

Türkiye'nin en büyük hayvan bakımevinin temeli atıldı!

01 Haziran 2015 Pazartesi, 11:27:18
Türkiyenin en büyük hayvan bakımevinin temeli atıldı!
Balıkesir'de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye'nin en büyük ve modern Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli törenle atıldı.

Körfez yolu üzerinde İvrindi ilçe sınırlarında kalan 20 dönümlük alanda faaliyet gösterecek olan Sokak Hayvanları Bakımevi inşaatının temel atma töreninde konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Bugün modern bir hayvan barınağının temelini atıyoruz. Bu tesis Türkiye'de örnek olacak, İnşallah bu yıl tamamlayacağız. Toplam 460 bin metrekare alanı Orman ve Su İşleri Bakanlığı tahsis etti. Balıkesir'deki modenizasyonunu yaptığımız hayvan barınağında 2014 yılında bin hayvanın bakımı yapıldı. Bu yıl bin 500 hayvanın bakım ve rehabilitasyonu yapılacak. Buradaki hedefimiz yılda 5 bin sokak hayvanının bakımı ve rehabilitesidir. Bu hayvan barınağı bizim hayvanlara ne kadar önem verdiğimizin göstergesidir. Bu hizmet ile İvrindi ilçemiz de bir yatırım kazanmış oluyor, Türkiye'ye örnek tesisimiz memleketimize ve ükemize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

 

5 trilyonluk proje

 

Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin toplam proje bedelinin 5 milyon 250 bin TL olduğu bildirildi. Tören öncesi ve sonrası alanda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "İnsanlarımıza nasıl sahip çıkıyor isek hayvanlara da sahip çıkıyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bu örnek tesisimize destek veren Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanlarını korumaya devam edeceğiz" dedi.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin bilhassa yaz tatili için körfez bölgesine gidecek vatandaşların kedi ve köpek gibi hayvanlarını geçici olarak buraya bırakabilecekleri, evlerine dönüşte hayvanlarını bakımları yapılmış olarak alabilecekleri kaydedildi. Beş yıldızlı otel konforunda olacağı belirtilen hayvan barınağı özellikle hayvanseverler tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

 

Yıl sonunda bitecek

 

Bu sene Mart ayında Büyükşehir Belediyesine yer teslimi yapılan Hayvan Bakımevinin inşaatının 280 gün iş günü sonunda 14 Aralık 2015 tarihinde tamamlanacağı bildirildi. Toplam kullanım alanı 20 bin 400 metrekare olan Sokak Hayvanları Bakımevi inşaatında; amaleyithaneler (841 metrekare), işçi binası (383 metrekare), sosyal tesis (378 metrekare), karantina (243 metrekare), posperatif (2 bin 262 metrekare), uyuz bakım (377 metrekare) gibi birimler yer alacak.

 

Dua edildikten sonra temel atma butonuna basan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve beraberinde Milletvekili Adayları ve Belediye Başkanları ile temele ilk harcı bıraktı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER