Anasayfa >

Bölgeler >

Bakan Işık'tan gazetecilere konut müjdesi!

Bakan Işık'tan gazetecilere konut müjdesi!

29 Mayıs 2015 Cuma, 14:18:25
Bakan Işıktan gazetecilere konut müjdesi!
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Biz siyasetçiler ve gazeteciler kader ortağı iki meslek grubuyuz. Gazeteciliğin ne kadar zor bir meslek olduğunu da biliyoruz" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen kahvaltılı toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'ın da katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol yaptı. Gazetecilere yönelik olarak inşa edilecek sosyal konutlardan bahseden Gürol, "Konut ile ilgili olarak farklı illerde de projeler yapıldı. Yapılmaya da devam ediyor. Genellikle 3-4 yıl içerisinde tamamlanan arazi devri, Bakanımız Fikri Işık'ın bizlere inanması ve ekibinin de bu konuda sıkı takip içerisinde olmasıyla ilimizde 1 ay içinde tamamlandı. Bakanımız Fikri Işık'a ne kadar teşekkür etsem azdır. Umarım projelerimiz de çok hızlı bir şekilde çizilir ve ihalesi yapılır. 16 Ocak 2016'da da hep birlikte 16 Ocak Basın Sitesi ismini vereceğimiz sitemizin temelini atarız" şeklinde konuştu.

KONUT ARAZİSİ BULMAKTA ZORLANIYORUZ
Daha sonra salondaki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Biz siyasetçiler ve gazeteciler kader ortağı iki meslek grubuyuz. Gazeteciliğin ne kadar zor bir meslek olduğunu da biliyoruz. Sizlerin bir taraftan haber peşinde koşarken diğer taraftan da ayın sonunu nasıl getireceğinizi hesapladığınızı yakinen takip ediyorum. Bu meslek herkes için çileli bir meslek. Bu noktada gazeteciler için hayat büyükşehirlerde daha da zor. Çünkü şehrin refahı arttıkça kiralar da artıyor. Bu gerçekten hareketle, özellikle Kocaeli'de dar gelirli insanlarımıza sosyal konut yapma yoluna girdik. Ama Kocaeli kamu arazileri açısından yoksul bir şehir. Bazı projeler önceden haber alınıp o projelerle ilgili araziler toplanmış. Epey bir uğraştan sonra Arızlı Akpınar bölgesinde büyük bir konut alanının son dakikada satışını durdurduk. Alan şu anda Kocaeli'nin en güzel manzaralı yerlerinden birisi. O zaman depremde mağdur olup da kirada oturan insanlarımızın bizden talebi vardı. O dönemde gazeteci arkadaşlarımızla da konuşmuştuk. Bu vesile ile sizlere de birer konut sahibi olun şeklinde konuştuk. Fakat o dönem o çalışmamız olmadı. Olsaydı bu projeyi biz bugün değil 2007-2008 yıllarında hayata geçirmiş olacaktık. Daha sonra tekrar bu konuyu ele aldık ve gazeteci arkadaşlarımızı ev sahibi yapma yoluna girdik. Şu anda Derince Çınarlı mevkinde, deniz manzaralı mükemmel bir yerde 24-25 dönümlük bir araziyi Milli emlak'tan TOKİ'ye aktarıyoruz. Başbakanımızın imzası bugün, yarın çıkacak. Arazinin aktarımını da sosyal konut olarak bedelsiz bir şekilde yapıyoruz. TOKİ ile de inşallah en kısa sürede ihale işlemlerini yapacağız. Benim de arzum 16 Ocak Basın Onur Günü'nde bu projemizin temelini atmış olmaktır. Şu anda ödediğiniz kiralardan daha uygun taksitlerle inanıyorum ki sizler de ev sahibi olursunuz. Uygun bir yer bulmak için hakikaten epey uğraştık" dedi.

AK PARTİ ŞU ANDA TRENDİNİ YÜKSELTİYOR
AK Parti 7, CHP 2, MHP 1 ve bir milletvekillinin ise ortada olduğunu daha önce açıklayan Işık'a bu noktada ortada kalan bir vekilin kimin alacağı soruldu. Işık, "Seçime 9 gün kaldı. Biz genelde 7 gün kala değerlendiriyoruz. Son haftanın nabzı sonucu veriyor. Son 4-5 gün belirliyor. AK Parti şu anda trendini yükseltiyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli'de de oylarımızda düşme oldu. Bugün ki tabloda çok değişen bir şey yok. 7-2-1 tablosu duruyor. 8'inci milletvekilinin kimin alacağı daha netleşmedi. AK Parti 8'i alıyor desem doğru olmaz, almıyor desem de olmaz" diye konuştu.

BİLİŞİM LİSESİ KURULACAK
Kocaeli ile ilgili konularda da gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakmayan Bakan Işık, "Bir bilişim lisesinin kurulması için bu dönem çalışma yapacağız. Devlet eliyle bunu yapmak istiyoruz. İlkokullarda kodlama dersinin başlamasını istiyoruz. Bunun için teklifimizi yaptık. Bu çağda çocuklarımızı bilgisayardan ve teknolojiden ayırmak mümkün değil. Bu yüzden oyun oynarken, oyunu yazan insanlar olmasını istiyoruz. Aynı zamanda Hereke'de müze fabrika çalışmasında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bütün binanın kaplamaları soyuldu ve şimdi aslına göre restore ediliyor. Hereke de asıl hedef zamanında özelleştirilen Sümerbank fabrikasının Hereke halısı merkezi yapılması. Zamanında alan vatandaş ile anlaşmaya çalışıyoruz. Çok yüksek fiyat istiyorlar. Burayı el halıcılığı merkezi yapalım. Hereke'de böyle bir merkez olursa burası canlanacak" ifadelerini kullandı. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER