Anasayfa >

Bölgeler >

Devlet vergi aldığı evlere elektrik ve su vermiyor!

Devlet vergi aldığı evlere elektrik ve su vermiyor!

29 Mayıs 2015 Cuma, 13:10:48
Devlet vergi aldığı evlere elektrik ve su vermiyor!
Kaçak yapılaşma Türkiye'nin en büyük sorunlarından. Özellikle büyükşehirlerde inşa edilirken göz yumulan binlerce binada yaşayanlar adeta imece usulüyle hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor.

Binalar arası döşenen su boruları, ilkel yöntemlerle çekilen elektrik hatları rezaletin gün yüzüne çıkan görüntüsü. Kaçak binalarda bir aboneden birkaç ev su kullanıyor. Elektrik hatları da ortak. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 9. maddesi gereğince emlak vergisi ödeyen ev sahipleri, "Madem vergi alıyorsunuz o zaman evlerimize elektrik ve su verin." diyor.

 

Türkiye'de binlerce kaçak binaya her geçen gün yenileri ekleniyor. Ancak bu evlerde insan onuruna yakışmayan görüntüler yaşanıyor. İstanbul, Ankara İzmir ve Bursa gibi büyük kentlerde bir tarafta gökdelenler ve lüks binalar yükselirken ara mahallelerde kaçak yapılaşma da hız kesmiyor. 2004 yılına kadar inşa edilen kaçak yapılara çıkarılan kanunla tapu verildi. Bu tarihten sonra ise binlerce kaçak bina inşa edildi.

 

ÜLKENİN YÜZDE 60'I KAÇAK

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Başkanı Nevzat Ersan, Türkiye'deki binaların yüzde 60'ının kaçak yapı olduğunu söyledi. Yapı kullanma izin belgesi almayan her yapının kaçak olduğunu ifade eden Ersan, "Eskiden yapı kullanma izin belgesi olmayan yapılara da elektrik, su ve doğalgaz veriliyordu. Yasal düzenleme ile yapı kullanma izin belgesi olmayan yapılara su, elektrik ve doğalgaz verilmiyor. Bundan dolayı da kaçak yapı eskiye göre yüzde 10-15 oranında azalmıştır." dedi.

 

Kaçak yapıda oturan vatandaşların elektrik, su ihtiyaçlarını komşularından veya şantiye elektriği alarak giderdiklerini anlatan Ersan, "Bir evden iki üç abonenin elektrik kullanması ciddi yangınlara veya başka sorunlara neden olabilir." uyarısında bulundu. Ülkede 20 milyon yapı stoku bulunduğunu kaydeden Nevzat Ersan, "Bunun da üçte biri deprem güvenlikli değil. Bu 20 milyon yapı stokunun da en az yüzde 40'ı kaçaktır." İfadelerini kullandı.

 

MAHALLENİN YÜZDE 40'I ELEKTRİKSİZ SUSUZ YAŞIYOR

 

Türkiye'de kaçak yapılaşmanın en çok yaşandığı yerlerden olan Bursa Yıldırım ilçesi Şirinevler Mahalle Muhtarı Burhanettin Yiğit, "Kaçak yapılaşmadan dolayı insanlar mağdur. Benim mahallemde yaklaşık 40 bin kişi yaşıyor. Bunun yüzde 40'ı evinde elektrik ve su yok. Bir evden belki on aile elektrik ve su kullanıyor. Veya sokaktaki hayrat çeşmelerinden su alıyor. Mahallede 2004'den önce yapılan evlere elektrik ve su verilirken, çıkan yasaya göre 2004'den sonrakilere verilmiyor. Ama her seçim dönesinde de mahallemizde inşaatlar yapılıyor." dedi.

 

Yıldırım'daki 7 mahallede yaklaşık 40 bin ailenin elektriksiz ve susuz yaşadığını anlatan Muammer Kaya ise "Havyan pazarında hayvanların elektrik suyu var, bizim yok. Ben AK Partiye oy verdim şu an pişmanım, vicdanen rahatsızım." dedi. Komşusuna verilirken kendisine elektrik ve su verilmemesini anlamadığının söyleyen Kaya, "Ona verdinse bana da ver. İmar geçmemiş benim sorunum mu? Zamanında yaptırmayaydın, yaptırdınsa neden elektrik, su vermiyorsun. Benden vergi alıyorsun ama niye elektrik su vermiyorsun. Seçim bitti su elektrik hayal, üç beş çeşme var oradan su çekiyoruz. Çocuklar bitlendi, bit, pis içinde." şeklinde dert yandı.

 

Nedim Bülbül de Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin seçimden önce kendilerine su ve elektrik sözü verdiğini ileri sürerken, "Koltukta oturdu şimdi kimseyi tanımıyor, yüzünü gören yok." şeklinde yakındı.

 

Abdurahman Kanşıray ise suyu bidonlarla çeşmeden arabasıyla taşıdığını belirterek, şöyle konuştu: "Ben Muş'a telefon açıyorum bana nerede oturuyorsun diyorlar, ben 'Bursa'da' diyorum. Ama burada 'elektrik suyum yok' deyince bana gülüp 'Ya biz burada, köyde oturuyoruz elektriğimiz suyumuz var, sizin nasıl yok?' şeklinde şaşırıyorlar. Ben birkaç sene evin vergisini vermemiştim son düzenlemesi ile taksitlendirme yaptım şimdi ödüyorum. Madem kaçaktır neden vergi alıyorlar bizden. Benim bin 500 lira vergi borcum vardı şimdi ayda 167 lira ile 6 taksitle ödüyorum."

 

Mahalle arasında bulunan çeşmeden evine bidonlarla su taşıyan Menşure Güneş de "Her zaman buradan taşıdığımız suyla bulaşık, çamaşır yıkıyoruz. Bu durum böyle olmuyor, bu vatandaşın durumu nasıl olacak böyle." diye konuştu.

 

Kaçak yapılardan 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 9. Maddesine istinaden vergi alınıyor. Kanun 'Mükellefiyet ve vergi sorumluluğu için kanuni ehliyet şart değildir. Vergiyi doğuran olayın kanunlarla yasak edilmiş bulunması mükellefiyeti ve vergi sorumluluğunu kaldırmaz' diyor. Belediyelerde buna kanuna dayanarak ruhsatsız konutlardan emlak, çevre, temizlik ve tabela vergisi gibi vergiler alıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER