Anasayfa >

Bölgeler >

Hacı Bayram Camii ve çevresinin çehresi değişti!

Hacı Bayram Camii ve çevresinin çehresi değişti!

28 Mayıs 2015 Perşembe, 10:41:47
Hacı Bayram Camii ve çevresinin çehresi değişti!
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Hacı Bayram Camii Çevre Düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı’nın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Melih Gökçek yaptı.

Hacı Bayram-ı Veli Camii çevre düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı’nın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ankara aslında bir İslam şehridir. Ankara, Selçuklunun ve Osmanlının şehridir; İstiklal Harbi’nin şehridir. Çanakkale’den sonra o kutlu savaş, buradan idare edildi. Türkiye’nin her köşesinden gelen temsilcileri ağırlayan bu Meclis, Hacı Bayram’da kılınan Cuma Namazının ardından dua ve tekbirlerle açıldı” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın manevi mimarına böyle bir saygısızlığın reva görüldüğünü ifade ederek, “Bunların kimler olduğunu sizler gayet iyi biliyorsunuz” dedi. Bölgeyle ilgili çalışma yapmaya daha o günden karar vererek, Hacı Bayram’a yaraşır düzenlemeler için ilk adımları attıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bölge koruma alanında olduğu için geç de olsa nihayet burası Ankaralıların nefes alabilecekleri, maneviyatlarını yaşayabilecekleri bir yer haline geldi.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hacı Bayram’ı, İstanbul'daki Eyüp Sultan'a benzettiğini yapılan düzenlemelerin ardından Ankaralıların artık gönül rahatlığıyla burada namazını kıldığını, kitabını alıp alışverişini yapabildiğini ifade etti.

 

Hacı Bayram-ı Veli Camii çevre düzenlemesinin yanı sıra eski kitapçılar çarşısındaki 74 dükkânın yenilendiğine de işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje kapsamında bölgenin 35 yıllık çınarlarla donatıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hacı Bayram-ı Veli Camii çevre düzenlemesiyle 36 ayrı eseri hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i tebrik ederek başarılarının artarak devamını diledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerin, taştan, betondan ibaret olmadığını, bir şehrin inşaatçılardan çok manevi mimarlarca inşa edileceğini kaydederek, “Ankara aslında bir Ahi, İslam şehridir. Ankara, Selçuklunun ve Osmanlının şehridir. Ankara, İstiklal Harbi’nin şehridir. Çanakkale'den sonra o kutlu savaş, İstiklal Harbi buradan idare edildi. Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen temsilcileri ağırlayan bu Meclis, bu camide, Hacı Bayram'da kılınan Cuma Namazının ardından dualarla, tekbirlerle açıldı. Siz bilir misiniz, ilk Meclis'in açılışında salat-ı tefriciyelerin getirilmesi, hatmi şeriflerin indirilmesi, ama bütün bunlarda Buhari Şerif'in hatmedilmesi, kurbanların kesilmesi ve Meclis'in açılması. Nereden nereye... Düşman Polatlı'ya dayandığında, top sesleri Meclis duvarlarında yankılanırken dahi Ankara sabırla ve kararlılıkla mücadeleye devam etti” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, külliyelerin, medreselerin, camilerin Ankara'nın tapu senedi olduğunu belirterek, "Fakat bir dönem geldi ki, bu şehri adeta ikiye böldüler. Yeni inşa edilen Ankara ile şehrin güneyi ile eski Ankara'yı, bu bölgeyi karşı karşıya getirdiler. Bu ülkede, millete 'göbeğini kaşıyan adamlar, bidon kafalılar' diyenler, 'baldırı çıplak' diyenler, kılığına kıyafetine bakarak insanımızı Sıhhiye ötesine almayanlar, insanlarımızın gönül dünyasında ciddi kırılmalara yol açtı. Hatta öyle ileri gittiler ki, 'Kâbe Arap'ın olsun, bize Çankaya yeter' diyenler, Hacı Bayram-ı Veli'yi, yani gerçek Ankara'yı hafızamızdan silmek istediler, kazımak istediler. Başaramadılar. Çünkü bu millet hiç bir zaman aslını inkâr etmedi. Tam tersine köklerine sıkı sıkıya bağlı kaldı” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER