Anasayfa >

Bölgeler >

Balıkesir'de 2.Kent Sempozyumu düzenlenecek!

Balıkesir'de 2.Kent Sempozyumu düzenlenecek!

22 Mayıs 2015 Cuma, 17:16:21
Balıkesirde 2.Kent Sempozyumu düzenlenecek!
Balıkesir Akademik Odalar Birliği'nin organizasyonunda düzenlenecek olan 2. Balıkesir Kent Sempozyumu için ilk adımlar atılıyor.


Balıkesir Akademik Odalar Birliği'nin organizasyonunda düzenlenecek olan 2. Balıkesir Kent Sempozyumu için ilk adımlar atılıyor. Bu kapsamda Balıkesir Akademik Odalar Birliği, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'na ziyarette bulundu.


23,24 ve 25 Ekim 2015 tarihlerinde, Balıkesir Akademik Odalar Birliği'nin organizasyonunda, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü, Altıeylül Belediye Başkanlığı ve Karesi Belediye Başkanlığı'nın desteğiyle, 'Balıkesir'in Kentsel Gelişimi' konulu Balıkesir Kent Sempozyumu'nun 2.'si düzenlenecek. Balıkesir Üniversitesi'nden Prof. Dr. Abdullah Soykan, Doç. Dr. Şener Ceryan, Balıkesir Tabip Odası Başkanı Hüseyin Gündoğdu, Diş Hekimleri Odası Başkanı Burak Saran, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Sezgin, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Metin Yalçın, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yenigün, Mimarlar Odası Başkanı Ali Özerk'in Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'na yaptıkları nezaket ve bilgilendirme ziyaretinde sempozyum hakkında bilgiler verildi.


Ziyarette, 2. kez düzenlenecek olan sempozyum hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Abdullah Soykan, bilgi şöleninin temel amacının, Balıkesir'de yaşayanların ve diğer paydaşların katıldığı bilimsel ortamda çözüm yollarının tartışılması olduğunun altını çizdi. Soykan, "Sempozyumda; kentsel gelişme, eğitim, kültür-sanat ve tarihin kentsel gelişimle ilişkisi, kentin yönetiminde, kent planlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında, kent alanlarının değerlendirilmesinde, kent kimliğinin korunması ve geliştirilmesinde temel sorunlar ve bu sorunların çözüm yöntemleri, kentsel dokunun çağdaş yaşamla bütünleştirilmesi, tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanılması, tarihsel birikimin ve zengin kültürel-sanatsal varlıkların topluma faydalı, ekonomik ve işlevsel koşullarla sağlıklı hale getirilmesi için sürdürülebilir kentsel gelişme yaklaşımı esas alınarak oluşturulacak vizyon ve eylem planları ve sürdürülebilir kent gelişimi için kentimizin olanaklarının (tarım-hayvancılık, turizm olanaklarını), sanayinin gelişim düzeyi ve yönü, yenilenebilir enerji kaynakları ve doğal kaynakların kullanım durumu ve yöntemleri, kentin doğal afet riski, bu afetlere hazırlık durumu ile söz konusu riski azaltacak çalışmalar tartışılacak ve ülkemizdeki kentsel gelişim modelleri ve kentimizin sürdürülebilir gelişimi için seçenekler irdelenecek. Kent Sempozyumu olarak 2. kez düzenlenen bu bilgi şöleninin temel amacı Balıkesir'de yaşayanların ve diğer paydaşların katıldığı bir bilimsel ortamda kentimizin sorunlarının ortaya konması ile bu sorunların bilimsel çözüm yollarının tartışılmasıdır. Bu sempozyumda ayrıca, TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu tarafından 26-28 Kasım 2010 tarihinde yapılan 1. Balıkesir Kent Sempozyumu Sonuç Bildirgesinde yer alan tespit ve önerilerin son beş yıl için değerlendirilmesi yapılacak. Büyük tarihsel mirasa, zengin kültürel birikime ve eşsiz doğal güzelliklere sahip olan Balıkesir kentinin gelişimine katkı yapmak için her türlü akademik bilgi birikimine sahip olduğunu düşünen kişi ve kuruluşları paylaşım ümidiyle bu bilimsel şölene davet ediyoruz" şeklinde konuştu.


Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Zekai Kafaoğlu ise, "Şehrimizin gelişimi ve insanlarımızın mutluluğu için yapılacak her projede olmak isteriz. Altıeylül Belediyesi olarak bu bilgi şölenine destek olmaya hazırız" dedi. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER