Anasayfa >

Bölgeler >

"Bir sokağı bir apartmana sığdırmaya çalışıyorlar"

"Bir sokağı bir apartmana sığdırmaya çalışıyorlar"

21 Mayıs 2015 Perşembe, 15:17:27
Bir sokağı bir apartmana sığdırmaya çalışıyorlar
Malatya'da 8 yıl önce 3 mahallede 4 etap şeklinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları, vatandaşların itirazları sonucu durdu...

Malatya'da 8 yıl önce 3 mahallede 4 etap şeklinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları, vatandaşların itirazları sonucu durdu. Kentsel dönüşüm kapsamındaki Yamaç Mahallesi sakinleri, belirlenen hesaplama kriterlerinin adil olmadığını belirterek, evlerin yıkımına karşı çıkıyor. 300'ü aşkın evin bulunduğu mahallede insanlar, evlerinin cüzi rakamlarla alınarak zorla 16 katlı 64 daireli binalarda yaşamaya zorlanmalarına itiraz ediyor.

Yıkılan evlerinin metrekaresinin 100 TL'den, kendilerine verilecek dairelerin ise metrekaresinin bin TL'den hesaplanmasını haksız bulan insanlar, bu şekilde dönüşümü reddiyor. Sakinlerinin yüzde 65'i sosyal yardımlarla geçinen mahalledeki vatandaşların, borçlarını ödeyemeyecek durumda olmasının dikkate alınması isteniyor. İktidar partisine 3 dönem büyük destek veren insanlar, soruna duyarsız kalan milletvekillerine karşı, 7 Haziran'da AK Parti'ye sandıkta mesaj vermeyi düşünüyor.

Mahalle Muhtarı Hanifi Akdağ, 8 yıl önce kentsel dönüşüm projesinin protokol ile başladığını belirtiyor. Proje çerçevesinde yapılan hesaplamanın mahalle sakinlerini mağdur ettiğini söyleyen Akdağ, 65 yıldan bu yana burada yaşayan insanlara 'işgalci' denilerek cüzi miktarla evlerinin ellerinden alınmaya çalışıldığını ifade ediyor. Yıkılması planlanan evlerin metrekaresi 100 TL'den alınarak, metrekaresi bin TL'den daire verilmesinin düşünüldüğünü anlatan Akdağ, "Buradaki hak sahiplerine verilecek 120 metrakerelik daireler 120 bin TL olarak sunuluyor. Yüzde 40 indirimle birlikte 80 bin TL'den satışa, hak sahiplerine veriliyor. İnsanlar en az 40 bin TL borçlandırılıyor." diye ifade etti.

Mahallede yaşayanların yüzde 65'inin devletten sosyal yardım alarak geçimini sağladığının altını çizen Akdağ, bölgenin zengin kesimini emeklilerin oluşturduğuna dikkat çekti. İnsanların bu şekilde dönüşüme itiraz ettiklerini aktaran muhtar, bu çerçevede TOKİ başta olmak üzere yetkililere durumu anlattıklarını dile getirdi. İlk hesaplamalara itiraz üzerine ikinci bir ölçüm yapıldığını ifade eden Akdağ, bunun sonuçlarının halen açıklanmadığını bildirdi.

Devletin kendi baktığı insanları bu şekilde borçlandırmasının mantıken yanlış olduğunu vurgulayan Akdağ, "Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Dönüşüm olurken insanların durumları, ihtiyaçları, insanca yaşama hakları da görmezden gelinmemeli. Mahalle sakinleri, değil 40-50 bin TL, 5 bin TL dahi ödeyecek durumda değil. Biz dönüşüme karşı koyamayız belki ama insanca bir yaşam istiyoruz. Burada yıkılan evlerdeki insanlar Fırat Mahallesi'ndeki halihazırda yapılan 16 katlı binalara geçirilecek. Buradaki insanların evlerini ucuz bir şekilde ellerinden alıp 64 daireli, balkonu olmayan, 16 katlı binalara zorla, devlet gücüyle yerleştirmeye çalışmaktadır. Binalar 120 metrekare diyorlar ama ölçüldüğünde 95 metrekare geliyor. 64 hane bir köyde bulunan evlerin toplamı kadar. Bir mahalleyi, bir sokağı bir blok binaya sığdırmaya çalışıyorlar." diye konuştu.

Yamaç Mahallesi'nde yıkılması düşünülen evlerin yerine yüksek gelirli aileler için villa yapılmasının düşünüldüğünü duyduklarını belirten Akdağ, "Burada yıkılacak evlerin yerine düşünülen proje saklanıyordu. Biz Ankara'daki temaslarımız sırasında villa yapılacağını duyduk. Saklı kalmadı." ifadelerini kullandı.

Mahalledeki insanların, iktidar partisine 3 dönüm büyük destek vermesine karşın beklediği ilgiyi görmediğini anlatan Akdağ, şöyle devam etti: "Burada yaşayan insanlar 3 dönemdir yüzde 80 katılımla oylarını AK Parti'ye oy veren kişiler. Bu insanları mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bizim 5 tane iktidar milletvekilimiz var. Geçen seçim döneminde geldiler, Öznur Çalık ile Mustafa Şahin 'Sizleri mağdur etmeyeceğiz, evlerinize karşılık ev vereceğiz' dediler. Mahalleli şahittir. Aradan geçen sürede daha görmedik. Dilekçe vermediğimiz kimse kalmadı. Bunu belediye başkanı ve milletvekilleri görmezden geliyor. 7 Haziran'da insanlar da bunu değerlendirecektir. Önce sandığa gitmemeyi düşündük ama sonra sandığa gidip görmezden gelinmeye devam edilirse kaybedilecek bir şey yok." CİHAN

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER