Anasayfa >

Bölgeler >

İzmir Torbalı'ya 100 araçlık iş makinesi parkı kuruluyor!

İzmir Torbalı'ya 100 araçlık iş makinesi parkı kuruluyor!

21 Mayıs 2015 Perşembe, 14:26:57
İzmir Torbalıya 100 araçlık iş makinesi parkı kuruluyor!
Torbalı'da Cumhuriyet tarihinin en büyük çevre yatırımı ve sosyal yaşam kampusu kabul edilen 22 kilometre uzunluğundaki Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi için 100 araçlık iş makinesi parkı kuruluyor.

Fetrek Çayı Islah projesinin uygulandığı alanda incelemelerde bulunan DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, daha sonra Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez'i makamında ziyaret ederek sürdürülen çalışmaları anlattı. Fetrek Çayı Islah projesinde kullanılmak üzere yurt dışından 40 iş makinesinin geleceğini, toplamda 100 dolayında ağır iş makinesiyle projeye devam edeceklerini belirten DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz şunları söyledi: "Makine İkmal Daire Başkanımız, Yer Altı Suları Daire Başkanımız, Proje İnşaat Daire Başkanımız ve kuvvetli bir ekiple burada neler yapabiliriz; onları incelemeye geldik. Yukarıdaki göletlere kadar gittik ve incelemelerimizi yaptık. Projeye başlandı, ilerliyoruz. İşin hacmi, önemi, bölgeye ve çevreye sağlayacağı katkı, gelecek kuşaklara bırakacağı miras çok ama çok büyük."


250 YILLIK BİR BÜYÜK RÜYA
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez de Fetrek Çayının sıradan bir ıslah projesi olmadığını belirterek, "Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bize '100 yılın projesi' demişti. Burası önümüzdeki 250 yılın en büyük çevreci, en büyük sosyal yaşam en büyük kullanılabilir, halka açık yeşil alan projesi olacak. Toplamda 22 kilometre uzunluğundadır. Su yatağının iki yakası değerlendirilip yaşama kazandırıldığında 44 kilometre dolayında. İçinde adaların yer aldığı, yelken sporlarının yapılabildiği, göletlerin bulunduğu onlarca tesisin yer alacağı muhteşem bir vadi projesidir. Sadece İzmir değil, Ege değil, bütün Türkiye'den vatandaşlarımız bu emsalsiz alanı görmek, gezmek ve yaşamak için gelecekler. Sadece bir rakam vermek gerekirse, büyük hacimli olarak 150 bin ile 200 bin arasında ağaç vadiye dikilecek. Bu projeyle doğal güzellikleriyle ilgi odağı olan Torbalı köyleri de ayrı bir ilginin merkezi olacaklar. İlk adımlar atıldı. Sayın Bakanımız bu anlamda Torbalı'ya çok şey katıyor. Kamu yatırımlarında altın yılımızı yaşıyoruz" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER