Anasayfa >

Bölgeler >

Türkiye’nin en büyük müze kompleksi açılışa hazır!

Türkiye’nin en büyük müze kompleksi açılışa hazır!

21 Mayıs 2015 Perşembe, 09:13:18
Türkiye’nin en büyük müze kompleksi açılışa hazır!
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Türkiye'nin en büyük müze kompleksi olan Haleplibahçe Müze Kompleksi'nin açılışa hazır olduğunu söyledi.

Haleplibahçe'de 200 dönüm arazi üzerinde 30 ay önce inşaası başlayan ve barındırdığı arkeoloji, arkeopark, mozaik müzeleriyle Türkiye'nin "en büyük müzesi" unvanını alacak "Haleplibahçe Müze Kompleksi", açılışı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı beklemeye başladı.

 

Yüzlerce insan ve hayvan figürlerinin sergilendiği taşlar, isanlığın geçmişten günümüze kronolojik sergisi ve Hz. İbrahim'in hayatını Edge blending teknolojisiyle gösterilmesi yönünden ilklere imza atan bir müze olacak.

 

Müzenin son halini gezerek yetkililerden bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, müzenin dünyada örnek bir müze olacağı söyledi.

 

Müzenin yapımında 70 Milyon TL harcandığını ifade eden Başkan Güvenç, müzede kullanılan her yapının son teknoloji ile yapıldığını belirtti.

 

Haleplibahçe'nin Şanlıurfa'nın yeni yüzü olacağını vurgulana Başkan Güvenç, şunları kaydetti:

 

"Mayıs 24'te Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile müzemizi açacağız. Türkiye'nin ve dünyanın önemli arkeolojik ve mozaik müzelerinden biri olacak.Haleplibahçe Şanlıurfa2nın yeni yüzü haline geldi. Açtığımız yolla, kaya mezarları ile mozaik müzesi ile ve arkeolojik müzesi ile ben hayırlı olsun diyorum. Güzel bir tesis oldu. Haftasonundan itibaren halkımızı mutlaka buraya bekliyoruz. Yakubiye Mahallesi'nden çalınarak Amerika'nın  Washington eyaletine götürülen ORPHEUS MOZAİĞİ Hükümetimizin girişimleri sonucu kentimize getirildi ve o eserde burada sergilenecek."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER