Anasayfa >

Bölgeler >

MÖ 1. yüzyıla ait kaya mezarlarına kepçe darbesi!

MÖ 1. yüzyıla ait kaya mezarlarına kepçe darbesi!

20 Mayıs 2015 Çarşamba, 17:10:49
MÖ 1. yüzyıla ait kaya mezarlarına kepçe darbesi!
Muğla'nın Bodrum ilçesinde yapımına başlandığı günden itibaren doğaseverlerin, tarihçilerin ve Bodrumluların büyük tepkisini çeken Göktepe Mevkindeki inşaat alanında müze görevlilerince kurtarma kazıları başlatıldı.

Alınan bilgiye göre, 2005 yılında Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi arkeologlarından birinin imzasıyla Yarımada'nın değişik bölgelerinde göstermelik sondaj kazıları yapıldığı ve bu kazılar sonrasında düzenlenen raporlarla alanların imara açıldığı iddia ediliyor. Raporda imzası bulunan ve şimdilerde başka bir ilde müze müdürlüğü görevine atanan kişinin Göktepe Mevkiindeki nekropol alanını belirleyen sur duvarlarının dışında sondaj çalışmaları gerçekleştirdiği tespit edildi. Yeni yapılan çalışmalar sonrasında eski sondaj çalışmalarının hemen yanında da kaya M.Ö. 1'inci yüzyıla ait kaya mezarları olduğu tespit edildi.


Sit alanı olmadığı raporu ile alınan imar izinleri sayesinde Şubat ayı başlarında Göktepe'de başlatılan villa inşaatlarının hemen yanı başında bulunan kaya mezarlarının M.Ö. 1'inci yüzyıl Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilirken, 11 adet kaya mezarı için Müze'de görevli 3 arkeolog ve diğer işçiler tarafından bugün kurtarma kazıları başlatıldı.


Kazılar esnasında mezarlardan kemik parçaları çıkarıldı. Şu an devam eden inşaatların altında da tarihi mezarların olma ihtimalinin çok yüksek olduğu ve yapılan araştırmalarda yapımı devam eden villaların nekropol alanı içinde bulunduğu iddia edildi.  İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER