Anasayfa >

Bölgeler >

Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, 22 Mayıs'ta açılıyor!

Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, 22 Mayıs'ta açılıyor!

20 Mayıs 2015 Çarşamba, 16:12:07
Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, 22 Mayısta açılıyor!
Şehit sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci büyük şehitliği olduğu belirtilen Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, 22 Mayıs'ta açılacak...

Türk Şehitlikleri İmar Vakfı, Edirne Belediyesi ve Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle oluşturulan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği Proje Komisyonu, şehitlikteki 52 bin şehitten isimleri tespit edilen 5 bin 5 şehidin ailelerine mektup göndererek açılışa davet etti.

Edirne Asker Hastanesi Şehitliği Proje Komisyonu Başkanı ve Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Faruk Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehitliğin yapımına geçen yıl 24 Eylül'de başlandığını söyledi.

Şehit sayısı bakımından Çanakkale Şehitliği'nden sonra ikinci büyük şehitliğin yapıldığını belirten Çiftçi, Balkan ve 1. Dünya savaşlarında Romanya, Galiçya, Makedonya ve Çanakkale cephelerinde yaralanan ve hastanede tedavi görürken şehit olanların defnedildiği bir alanda projenin gerçekleştirildiğini anlattı.

"Şehitliğin yapımında tarihten alıntılar yaptık"

Şehitliğin yapımında tarihten alıntılar yaptıklarına dikkati çeken Çiftçi, şöyle devam etti:

"İlginç rakamlar ve ilginç tespitlerimiz oldu. Şehitliğin girişine 1363 metrekare otopark alanı düzenledik. Burası bize Sırpsındığı Savaşı'nı ve Lala Şahin Paşa'yı hatırlatacak. Şehitliğin abidesi 1071 metrekare, bu alan bize Malazgirt ve Alpaslan'ı anımsatacak. Girişteki üç kemerli tak, ecdadımızın üç kıtada at koşturduğunu hatırlatacaktır. 155 levhaya şehitlerimizin isimlerini yazdık. Edirne savunması 155 gün olduğu için bunlar bize Şükrü Paşa ve Edirne'yi anlatıyor. İki adet kulede soldaki Balkan Şehitleri'nin gönderi, sağdaki ise 1. Dünya Savaşı şehitlerimizin gönderidir."

Çiftçi, kulelerin şehitlerin hangi dönemde şehit olduklarını hatırlatacağını dile getirdi.

Faruk Çiftçi, sol kulede kullanılan 1920 kilogram demirin TBMM'yi, sağ kulede kullanılan 1923 kilogram demirin ise cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk'ü vurguladığını kaydetti.

Kulelerin girişindeki dört basamaklı merdivenin Çanakkale, Galiçya, Romanya ve Makedonya cephelerini hatırlattığını ifade eden Çiftçi, "Kulelerin altındaki 8 metrekare çapındaki silindir, Kırım Harbi'nden Kurtuluş Harbi'ne kadar geçen sürede 8 savaşta yer aldığımızı anımsatıyor" dedi.

Kulenin altındaki 4 metrekare çapındaki ikinci silindir ile Balkan Savaşı'nda 4 devlete karşı verilen mücadelenin hatırlatıldığını aktaran Çiftçi, şu bilgileri verdi:

"Öte yandan, kulenin 'H' harfi şeklide olması şehitliğin asker hastanesi şehitliği olduğunu belirtiyor. Kulenin ortasında da hastanenin amblemi yer alacak. Soldaki kulenin üzerinde sarı ay yıldız, sağdaki kulenin üzerinde Türk bayrağı yer alacak. Bu bize zulümden, hastalıktan, ölümden, hürriyet ve istiklale, hürriyet ve istiklalden genç cumhuriyete geçişi anlatacak. Şehitliğimiz tarihi anlatıyor."

"Hatıralarını yaşatıyoruz"

Şehitlerin hatıralarını yaşattıklarını ifade eden Çiftçi, Orman Genel Müdürlüğü, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ve Edirne Orman İşletme Müdürlüğü'nden yardım alarak, 5 bin 5 şehit anısına 5 bin 5 fidan dikildiğini söyledi.

Çiftçi, şehitliğin, sosyal tesis, abide, çeşme, otopark ve şehitlik ormanı bölümlerinden oluştuğuna işaret ederek, "Sosyal tesisin yapımına, açılıştan sonra devam edeceğiz. Teknik çalışmalar ve yapımıyla ilgili prosedürleri tamamladık. Bu süreçte Anıtlar Kurulu, Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Edirne Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bize ciddi destekler verdiler, yanımızda yer aldılar. Şehitliğin yapımında bize destek olanlara, şükranlarımızı sunuyoruz. 22 Mayıs Cuma günü saat 15.00'te yapılacak açılışa tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz" şeklinde konuştu. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER